FOTO DNEVNIK: Od tehničkih čuda do vatrenog plesa – Día once (dan jedanaesti)

Društvo, Fotogalerija

Objavljeno: 06.03.2025 10:39

Autor: Siniša Janušić

“Jedanaesti dan španjolske čarolije naših Erasmusovaca je tu! Sevillja nastavlja tkati svoje jutarnje bajke, a mi se spremamo za novu stranicu ove nevjerojatne odiseje. Pridružite nam se i uronite u još jedan dan pun Erasmus iznenađenja!”

Hola amigos!

“Jedanaesto jutro u Sevilli! Budilica zvoni u pola sedam, kao da je zaglavila u vremenskoj petlji. ‘Dežurni buditelj’ standardno kuca na vrata. Ali, jok! Vrata se ne otvaraju! Pokušaj broj dva, tres… i evo nas, napokon smo se ‘otključali’ iz sna. Izgleda da se ovdje vrijeme ponaša kao na vremenskoj traci u videoigri – nekad ubrza, nekad uspori, ali uvijek nas iznenadi. Zaključili smo da u Sevilli jedan sat traje kraće, ili barem tako misli naša interna vremenska zona.”

“Nakon ‘vremenske zavrzlame’ jutros, prebacujemo se u ‘turbo mod’ spremanja! Neki od nas hvataju ‘doručak za ponijeti’ i jure na posao kao da sudjeluju u utrci s vremenom. Oni s ‘radnim mjestima’ u susjedstvu čak stignu i ‘baciti koju riječ’ s lokalnim stanovništvom. Izgleda da smo postali pravi ‘Seviljski pričalice’! I unatoč ‘jutarnjem kaosu’, stižemo na posao točno na vrijeme. Valjda smo postali eksperti u ‘Seviljskom vremenskom zoniranju’!”

“Nikola, Juraj i Marko se opraštaju od svoje ‘sortirne sapunice’! Sortirnica pistacija konačno radi kao švicarski sat! Ili je to možda ipak ‘Veliki Brat’ umiješao svoje prste? Sumnjamo da je on poslao tajni ‘update’ softvera.

Mi, strojari, ponosno možemo reći da smo obavili svoj dio posla ‘podmazano’, ali tko bi rekao da je ‘kriva’ prejaka struja? Naše pistacije su plesale na traci brže od Usaina Bolta na steroidima! A tek sad smo saznali da je profesor Borković ‘guru za motore’ u TŠČ-u! Bolje ikad nego nikad, zar ne? Sljedeći put ćemo pitati za ‘šaptača motorima’ prije nego što pustimo pistacije na ‘plesni podij’!”

“Domagoj, nestrpljivo čekajući da Iron Man konačno ‘poleti’, vratio se svojoj strasti – dizajniranju figurica. Od ranog jutra ‘šminka’ figurice koje je ‘isklesao’ u protekla tri dana. Osim toga, odlučio je ‘upgradati’ radni prostor pa je modelirao stalak za ekran 3D printera.

U 12:30, Domagoj se uputio u ‘kulinarsku ekspediciju’ do obližnjeg dućana. Nakon povratka, završava ‘makeover’ figurica, zadovoljno odrađuje svojih pet sati rada. Uz širok osmijeh pozdravlja Marcusa i Jesusa i odlazi na ‘stanicu za povratak kući’, poznatiju kao Doctor Flemming.

Dok je čekao autobus, Domagoj i neki lokalni ‘detektiv’ pronašli su izgubljeni novčanik. Kao pravi ‘španjolski Robin Hood’, Domagoj ga je predao vozaču autobusa. Tko zna, možda ga čeka nagrada za dobro djelo? Možda čak i besplatna paella!”

“A naš neustrašivi dvojac u ART 3D-u, kao pravi ‘multitaskeri’, odrađuje više zadataka istovremeno. Od pripreme materijala za strojnu obradu, preko pripreme alata za grubu obradu, pa sve do programiranja u SprutCAM-u. Kao da su se nadahnuli Domagojevim ‘žongliranjem’ s figuricama i Iron Manom, ali oni ‘žongliraju’ s alatima i kodovima.

Vjerojatno se pitaju: ‘Je li ovo radionica ili kontrolni centar za lansiranje rakete?’ S obzirom na to koliko zadataka odrađuju, možda se pripremaju za obradu drvene paelle iz Matijinog i Sebastianovog ‘eksperimentalnog studija’? Ili možda, inspirirani jučerašnjom inventurom u Alcazaru, rade na prototipu savršene lepeze za ‘hlađenje’ robota? Tko zna, s njima je sve moguće!”

“Petnaest sati je proletjelo brže nego pistacije na našoj ‘turbo’ traci! Umorni smo kao da smo svi zajedno radili na ‘sortirnici pistacija’, ‘Iron Man oklopu’ i ‘programiranju robota’. Gladni smo kao da smo dijelili jedan sendvič na cijelu ekipu! Vrijeme je za povratak u naš ‘Yugo na Erasmus pogon’, gdje ćemo dijeliti dojmove o danu i planirati ‘strategiju za sutra’. Trenutno nam se krevet čini kao mjesto za ‘timsko savjetovanje’ i ‘kolektivno hrkanje’. Jedva čekamo da se okupimo pod ‘istim krovom’ i napunimo baterije za nove ‘Erasmus avanture’!”

“Ali biti u Španjolskoj i propustiti flamenco? To bi bilo kao da ste došli na festival paelle, a niste kušali niti jedan zalogaj! Pravo kulturno svetogrđe! Crvena, duga i lepršava haljina vijori se poput plamena, savršeno vezana kosa plesačice svjetluca pod reflektorima, a strastveni plesni koraci odjekuju dvoranom kao gromovi.

Španjolska klasična gitara svira melodije koje diraju dušu, a pjevanje… pjevanje je kao da anđeli šapuću na španjolskom. Jednom riječju, Flamenco! Čista strast, umjetnost i srce Španjolske, sve u jednom nezaboravnom iskustvu. To nije samo ples, to je priča ispričana tijelom, ritmom i dušom.”

“Flamenco nije samo ples, to je cijeli svijet emocija i priča koje se prenose kroz glazbu i pokret. To je stil glazbe i plesa koji svoje korijene vuče iz sunčane Andaluzije, poznat i kao ‘cante jondo’ ili ‘cante grande’ – duboki pjev. To je najautentičniji izraz andaluzijskog folklora, a njegova popularnost počela je rasti u 18. stoljeću.

Nekoliko godina kasnije, flamenco je stekao širu slavu i rođeni su ‘Cafés Cantantes’, mjesta gdje se flamenco izvodio javno. Zamislite ta mjesta, puna strasti i energije, gdje su se umjetnici izražavali kroz pjesmu, ples i glazbu. To su bili hramovi flamenca, mjesta gdje se rađala legenda.”

 

“Flamenco je oduvijek bio ples naroda, glas njihovih radosti i tuga. Snažan ritmički ton, bubnjanje dlanova i udaranje petama o pod, prožeto je osjećajnom pjesmom koja kao da izvire iz dubine duše. Ples je dijalog tijela i glazbe, karakteriziran složenom igrom ruku i nogu koja priča priče bez riječi. Vrlo je teško riječima opisati vrtlog osjećaja koji vas preplavi tijekom predstave. To je kao da ste uvučeni u drugu dimenziju, gdje strast i emocije vladaju, a vrijeme stoji.”

“A što se tiče ozvučenja i rasvjete, tu se itekako vidi potpis profesora Matoteka! Kao da je postavio ‘LED tapete’ s pulsirajućim ritmovima flamenca! A naš ‘glavni glumac’ TŠČ-a, profesor Štefanac, sigurno bi imao ‘puno toga za reći’ o performansama. Možda trenutno ne može ‘izvoditi piruete’, ali flamenco nije samo ples! Tu su još i ‘svjetlosni spektakl’, ‘compás’ (ritam) i, naravno, usklici! A koji je to usklik koji najčešće koristi? Pa, to ćete morati pitati njega! Sumnjamo da je ‘Olé!’ jedino što mu je na umu!”

“Čini se da je seviljsko nebo odlučilo ‘izvesti solo točku’ s upornom kišom, kao da želi dati svoj ‘ritmički doprinos’ našem povratku kući. No, ni kiša nas ne može spriječiti da osjetimo strast flamenca u našim kostima! Spremamo se za ‘generalnu probu’ sutrašnjeg dana, dogovaramo detalje i, naravno, želimo si ‘buenas noches’! Nadamo se da će sunce sutra ‘zaplesati’ s nama, a ne samo kišne kapi!”

Buenos noches, amigosi!

Galeriju slika pogledajte u nastavku: