ENIAC – revolucija koja je promijenila svijet
Na današnji dan, 14. veljače 1946. godine, na Sveučilištu Pennsylvania predstavljen je ENIAC, prvo programabilno elektroničko računalo. Ovaj monumentalni stroj, težak 30 tona i veličine sobe, bio je sposoban izvoditi tisuće matematičkih operacija u sekundi, što je bilo nepojmljivo za dotadašnje mehaničke računala.
ENIAC je razvijen za potrebe američke vojske tijekom Drugog svjetskog rata, a prvenstveno je služio za izračunavanje balističkih putanja. Međutim, njegova prava snaga ležala je u njegovoj programabilnosti, što je omogućilo znanstvenicima da ga koriste za širok raspon zadataka, od nuklearnih proračuna do vremenske prognoze.
Iako je ENIAC bio daleko od savršenog (bio je ogroman, trošio puno energije i zahtijevao je složeno programiranje), njegova pojava označila je početak nove ere računalne tehnologije. ENIAC je utabao put modernim računalima kakva danas poznajemo i neizravno utjecao na gotovo svaki aspekt našeg života.
Zanimljivosti:
- ENIAC je sadržavao preko 17.000 vakuumskih cijevi, a za njegovo hlađenje bio je potreban snažan klima uređaj.
- ENIAC je bio toliko velik da je zauzimao cijelu sobu, a za njegovo programiranje bilo je potrebno fizički prespajati žice.
ENIAC je imao ogroman utjecaj na razvoj računalne tehnologije. Pokazao je da je moguće izgraditi elektroničko računalo koje je sposobno izvoditi složene matematičke operacije velikom brzinom. To je dovelo do daljnjeg razvoja računalne tehnologije i stvaranja modernih računala kakva danas poznajemo.