U kino dvorani Studentskog doma „Stjepan Radić“ u Zagrebu održana je svečana prisega polaznika 56. i 57. temeljnog tečaja za službenike pravosudne policije u organizaciji Centra za izobrazbu Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Svečanim činom prisege hrvatski zatvorski sustav postao je bogatiji za 49 novih službenica i službenika pravosudne policije koji su uspješno završili višemjesečni program osposobljavanja.
Novi službenici raspoređeni diljem Hrvatske
Prisegu je položio 31 polaznik 56. temeljnog tečaja, koji će službu obavljati u kaznionicama u Lipovici-Popovači, Požegi i Glini, zatvorima u Zagrebu, Zadru, Dubrovniku, Šibeniku, Splitu, Gospiću, Puli, Rijeci i Bjelovaru te u Odgojnom zavodu u Turopolju.
Uz njih, prisegnulo je i 18 polaznika 57. temeljnog tečaja, koji će biti raspoređeni u kaznionice u Lepoglavi, Lipovici-Popovači i Glini, Zatvor u Varaždinu te Zatvorsku bolnicu u Zagrebu.
Habijan: Pravosuđe je temelj sigurnosti i stabilnosti
Okupljenim novim službenicima, njihovim obiteljima i uzvanicima obratio se ministar Damir Habijan, koji im je uputio čestitke te naglasio važnost njihovog budućeg rada.
„Čestitam vam na ulasku u hrvatski zatvorski sustav, ali rekao bih i ulasku u jednu od sastavnica domovinske sigurnosti. Pravosuđe, uz vojsku, policiju i vatrogastvo, predstavlja temelj sigurnosti i stabilnosti naše domovine“, poručio je ministar.
Naglasio je kako odora koju službenici nose predstavlja ugled i reputaciju službe, ali i cijele države.
„Najbitniji su ljudi. Bez ljudi, bez kadrova i bez ulaganja u njih, sustav ne može opstati. Infrastruktura, oprema i sredstva važni su, ali bez vašeg zalaganja i truda zatvorski sustav ne bi mogao funkcionirati“, istaknuo je Habijan.
Najavljena velika ulaganja u zatvorski sustav
Ministar je tijekom govora najavio novi investicijski ciklus usmjeren na modernizaciju zatvorske infrastrukture i poboljšanje uvjeta rada službenika pravosudne policije.
Već u rujnu očekuje se otvaranje novog zatvora u Varaždinu s kapacitetom od 150 novih mjesta, dok bi krajem godine dodatnih 150 mjesta trebalo biti osigurano u Lipovici-Popovači.
Sljedeće godine planiran je početak izgradnje modularnog zatvora u Požegi sa 150 mjesta te Centra za dijagnostiku u Zagrebu s kapacitetom od 250 mjesta.
Kao jedan od najvećih budućih projekata najavljena je izgradnja triju novih kaznionica u Perušiću, Žažini i Osijeku, od kojih bi svaka trebala osigurati po 400 novih mjesta.
Uloženo više od 20 milijuna eura u opremu i vozila
Habijan se osvrnuo i na dosadašnja ulaganja u zatvorski sustav. U posljednje dvije godine uloženo je 20,8 milijuna eura u opremu, naoružanje, streljivo i nova vozila.
Među posljednjim ulaganjima istaknuta je nabava 22 kombi vozila za prijevoz osoba lišenih slobode.
Ministar je najavio i daljnji razvoj interventnih timova te donošenje novog normativnog okvira. Do kraja godine očekuje se upućivanje Zakona o pravosudnoj policiji u javno savjetovanje.
Nagrađeni najbolji polaznici tečaja
Tijekom svečanog programa ministar Habijan svakom je polazniku uručio obrasce svečane prisege, nakon čega su dodijeljene pohvalnice i zahvalnice najuspješnijim polaznicima te zaslužnim pojedincima.
Svečanost je završena čestitkama novim službenicima pravosudne policije uz želje za uspješan profesionalni put i daljnji razvoj u hrvatskom zatvorskom sustavu.





