ZAGREBAČKA RAPSODIJA U VODI: Mladost potopila Jadran i po 12. put postala prvak Hrvatske!

Piše: Mateja Drk Radio105/Hrvatski vaterpolski savez

25.06.2026.

Po 12. put od osamostaljenja naše domovine, vaterpolisti zagrebačke Mladosti osvojili su naslov prvaka Hrvatske! Pobjedom i u trećoj utakmici finalne serije doigravanja za naslov prvaka, ovog puta i najuvjerljivijoj, Žapci su podignuli i drugi trofej u sezoni 2025./26. Nakon Kupa koji je osvojen u studenom prošle godine u Šibeniku (također u finalu protiv Jadrana), u vitrine zagrebačkog kluba sada stiže i pokal državnog prvaka.

Za razliku od prijašnje dvije utakmice u kojima je Mladost ‘radila’ razliku tek u zadnjoj četvrtini, sada je zagrebački sastav svladao suparnika već u prve dvije četvrtine. U svakoj od te dvije uvodne dionice Žapci su postigli po nevjerojatnih 8 golova. Do sredine treće četvrtine imali su stopostotnu realizaciju igrača više (10-10), iako je i konačnih 13-15 i više no sjajno. Mladostaši su prvih 5 napada na utakmici završili golom. U prvih 12 minuta postigli su 12 golova, nakon 16 minuta na kontu je stajalo čak 16 pogodaka… Jednostavno, ljubitelji vaterpola nisu imali prilike često gledati ovakve utakmice, posebno ne one finalne.

Finale odlučeno već u trećoj dionici

Kada je Mladost povela s čak 10 golova ‘viška’ (18:8), a to je bilo nakon tri minute igre u trećoj četvrtini, finale je načelno bilo odlučeno. Nakon toga je uslijedila serija od 7 pogodaka Splićana, no ona nije mogla ugroziti slavlje domaćina. Uostalom, zadnje dvije minute utakmice gledatelji su proveli na nogama, te su dugotrajnim pljeskom i ovacijama pozdravili nove prvake.

Zadnjih 30-ak sekundi ni u vodi se više nije igralo. Jadranaši su korektno čestitali mladostašima na pobjedi i naslovu prvaka, čekajući samo da iscure i posljednje sekunde 35. Prvenstva Hrvatske.

Čubranić najbolji vratar, Butić najbolji igrač

Prije uručenja pokala novom prvaku Hrvatske, predana su i pojedinačna priznanja. Ocjenjivački sud u sastavu – Ratko Rudić, Ivica Tucak, Milivoj Bebić i Ivan Milaković – zaključio je da je najbolji vratar Prvenstva Hrvatske u sezoni 2025./26. Mauro Ivan Čubranić (Mladost), dok je trofej za najboljeg igrača državnog prvenstva zaslužio Zvonimir Butić (Jadran).

REAKCIJE I IZJAVE AKTERA

Hrvoje Hrestak, trener Mladosti:

„Presretan sam i ponosan. Ponosan sam na ove igrače, na ovu momčad, i čast mi je da sam njihov trener. Dvostruka kruna u sezoni u kojoj to nije bilo nimalo lagano. Trebalo je nositi se s pritiskom osvajanja trofeja. Nije se ni počelo trenirati, a nama su se već ‘pripisivali’ trofeji. To nije bilo lagano. U jednom smo dijelu sezone čak i upali u manju krizu, što je sve normalno. Činjenica da smo se uspjeli iz toga izvući samo pokazuje koliko su ovi igrači veliki. Proslava? Pa… ona će bit bučna i dugačka, ha, ha!“

Luka Lončar (Mladost):

„Nismo ni mi očekivali baš ovako nešto. Slomili smo ih na početku, onda je nešto Jadran sustigao nakon opuštanja našeg, ali čim smo dali gas… Svima čestitam, svim suigračima. Sezona je bila jako dugačka. Mislim da smo uspjeli održati visoku razinu igre, pokazali smo da smo najbolji u državi. Sad idemo slaviti.“

Ivan Buljubašić (Mladost):

„Jedna dosta atipična utakmica, imali smo i 10 golova razlike. Lagano smo sve to na koncu priveli kraju. Na kraju smo pokazali karakter kad se Jadran približio na tri gola zaostatka. Zahvala gledateljima i suigračima.“

Jure Marelja, trener Jadrana:

„Najviše smo radili na obrani, a onda smo u prve dvije četvrtine primili koliko ono, 16 golova. Ne mogu odgovoriti sada kako i zašto. Preuzimam svu odgovornost i krivicu. Znate, ako jedan igrač igra loše u obrani, onda je to do igrača. No, ako ih ovoliko loše odigra, onda je do trenera, do mene. Činjenica je da mi dosta ovisimo o Zoviću koji nam je ozlijeđen, ali baš ovoliko…“

Zvonimir Butić (Jadran):

„Sretan sam zbog pojedinačne nagrade, ali to je nekako utješna. Barem se meni tako čini. Ono što smo htjeli je naslov prvaka, Prvenstvo Hrvatske. No, nismo bili pravi. Mladost je zasluženo bila bolja i zasluženo sada slavi. Mi nažalost zadnjih godina nešto kaskamo, a Mladost se diže. Prošle sezone, koliko god izgledalo uvjerljivo, naša pobjeda tada od 3-0 u seriji, nije to bilo baš tako. Da nismo tada obranili našu domaću prednost, da tada nije bilo onog gola Marinića Kragića, već je i tada moglo biti problematično.“