Čakovec nastavlja s velikim ulaganjima u obrazovanje, prepoznajući ga kao ključno za budućnost i razvoj. Još jedan uspješno pripremljen i prijavljen projekt, ovog puta fokusiran na poboljšanje uvjeta u dječjim vrtićima, dobio je zeleno svjetlo. Riječ je o projektu uređenja vanjskog prostora Područnog odjela „Maslačak“ u čakovečkim Martanama, ukupne vrijednosti oko 190 tisuća eura.
Projekt je prijavljen na natječaj Ministarstva demografije i useljeništva „Dostupnost kvalitetne skrbi za djecu u lokalnim zajednicama kroz poboljšanje materijalnih uvjeta u dječjim vrtićima”, a njegova kvaliteta prepoznata je dodjelom značajnih bespovratnih sredstava u iznosu od gotovo 50 tisuća eura, što ujedno predstavlja i najveći mogući iznos koji se mogao ostvariti na ovom natječaju (točno 49.998,71 eura od ukupne vrijednosti projekta 189.833,75 eura).
Realizacijom ovog projekta uredit će se dječja igrališta i cjelokupno dvorište vrtića „Maslačak“, čime će mališani dobiti moderniji i sigurniji prostor za bezbrižnu igru i boravak na otvorenom.
Ovo ulaganje dio je šire strategije Grada Čakovca usmjerene na predškolski sustav, koja je intenzivirana u protekle četiri godine. Velike investicije obuhvatile su izgradnju novih kapaciteta, proširenje postojećih vrtića, stvaranje modernih i pedagoški prilagođenih uvjeta, izjednačavanje cijena boravka u javnim i privatnim ustanovama, kao i povećanje plaća zaposlenih u gradskim vrtićima. Rezultat tih sustavnih ulaganja je i činjenica da po prvi puta u čakovečkim vrtićima nema lista čekanja, čime se Čakovec svrstava među rijetke gradove u Hrvatskoj s takvim postignućem.
Gradonačelnica Ljerka Cividini istaknula je zadovoljstvo dobivenim sredstvima: „Ova bespovratna sredstva omogućit će nam da planiranu investiciju lakše realiziramo te nastavimo s moderniziranjem i opremanjem naših dječjih vrtića. U njih smo u ovom mandatu uložili i ulažemo mnogo, no svaki euro uložen u obrazovanje, višestruko se vraća, zato s projektima ne stajemo i nastavljamo.“ Gradonačelnica je najavila i daljnja ulaganja: „I igrališta u ostalim vrtićima doći će na red, kao i na javnim površinama, sve s ciljem stvaranja sustava predškolskog odgoja u Čakovcu u kojem će svako dijete imati kvalitetne uvjete za rast i razvoj.“
Valja podsjetiti da je Grad Čakovec osnivač dviju predškolskih ustanova, DV “Cipelica” sa sedam objekata i DV “Cvrčak” s pet objekata. Na području grada djeluju i četiri privatna vrtića te jedan vjerski. U ovoj pedagoškoj godini u sve vrtiće upisano je oko 1.300 djece, a zahvaljujući provedenim ulaganjima, svim je mališanima s područja grada osigurano mjesto u jasličkim i vrtićkim skupinama.
Posebno je zanimljivo da čakovečke Martane, u kojima se nalazi vrtić „Maslačak“, u posljednje vrijeme poprimaju potpuno novu vizuru. Uz ovu investiciju, u tijeku je i završetak izgradnje Regionalnog edukacijsko – rehabilitacijskog centra Čakovec, čime će Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec dobiti adekvatne prostore nakon 60 godina. Također, uređuju se zeleni park i dječje igralište u naselju, a u obližnjim ulicama već su uređeni nogostupi i kolnici te postavljena nova javna rasvjeta. Ulaganje u vrtić “Maslačak” tako se savršeno uklapa u širi plan modernizacije i poboljšanja kvalitete života u ovom dijelu grada.