Trgovački sud nedavno je naredio gradskim vlastima Splita uklanjanje naknadno uklesanog natpisa uz obrazloženje da se time natpisom ugrožava autorska prava akademskog kipara Kuzme Kovačića koji je ranije uklesao povijesne datume Splita na tom mjestu.
“Gradska vlast je uklanjanjem štandarca unijela podjele u društvu, jučer se u Splitu dogodio barbarski čin kojeg osuđujemo,” rekao je Šuta, HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Splita koji je predvodio HDZ-ovo izaslanstvo koje  je zapalilo svijeću na mjestu uklonjenog štandarca.
Šuta je najavio kako će nakon pobjede na lokalnim izborima on kao gradonačelnik vratiti štandarac na  Pjacu. Ocijenio je i kako uklanjanje štandarca podsjeća na uklanjanje simbola Splita u vrijeme komunizma.
Naglasio je kako se na  štandarcu treba vijoriti hrvatska zastava, a ne “nekakvi simboli koji nas vraćaju u prošlost”.
“Ovo uklanjanje štandarca je bilo bez ikakve odluke Gradskog vijeća i mjerodavne komisije i to je zabrinjavajuće,” poručio je Šuta dodajući kako time gradska vlast zloupotrebljava svoju moć.
Zamjerio je dogradonačelniku Bojanu Ivoševiću na neprimjernom ponašanju prema Kuzmi Kovačiću i njegovoj supruzi prilikom uklanjanja štandarca.

Kovačić: Čin bezakonja kakvog nije bilo od doba komunizma 
Kuzma Kovačić je rekao da je uklanjanje štandarca čin bezakonja kakvog nije bilo od doba komunizma kad je u Zagrebu maknut spomenik Josipu banu Jelačiću.

Ocijenivši uklanjanje štandarca kao kazneno djelo, najavio je tužbu protiv gradskih vlasti. Pozvao je Splićane da na izborima ne biraju “takve bezakonike, samovoljne i nasilne.”
Slikarica Ana Marija Botteri  izjavila je kako su splitski umjetnici zgroženi uklanjanjem  štandarca, naglasivši kako je riječ o kulturocidu.

Poručila je i kako umjetnost ne smije biti žrtva politike.