Wilhelm Grimm: Čovjek koji je oživio bajke
Na današnji dan, 24. veljače 1786. godine, rođen je Wilhelm Grimm, njemački književnik i filolog, najpoznatiji po svom radu na sakupljanju i objavljivanju bajki zajedno sa svojim bratom Jacobom. Njihove “Dječje i kućne priče” (“Kinder- und Hausmärchen”), poznatije kao Grimmove bajke, postale su neizostavan dio svjetske književne baštine.
Život i djelo
Wilhelm Grimm rođen je u Hanauu, u Njemačkoj. Zajedno s bratom Jacobom, pohađao je Sveučilište u Marburgu, gdje su se obojica posvetili studiju prava, ali i filologiji i književnosti. Braća Grimm su se posebno zanimala za njemačku narodnu tradiciju i folklor, te su počeli sakupljati priče koje su se prenosile usmenom predajom.
Grimmove bajke: Nasljeđe za generacije
Njihova prva zbirka bajki objavljena je 1812. godine, a sadržavala je neke od najpoznatijih priča kao što su “Ivica i Marica”, “Crvenkapica”, “Snjeguljica” i “Trnoružica”. Braća Grimm nisu samo zapisivali priče, već su ih i prilagođavali, dajući im književnu formu i stil koji su ih učinili popularnim među čitateljima svih uzrasta.
Važnost Grimmovih bajki
Grimmove bajke nisu samo zabavne priče, već i vrijedan izvor informacija o njemačkoj kulturi, tradiciji i vjerovanjima. One su također imale veliki utjecaj na razvoj dječje književnosti i popularne kulture, inspirirajući brojne autore, umjetnike i filmaše.
Nasljeđe Wilhelma Grimma
Wilhelm Grimm preminuo je 16. prosinca 1859. godine u Berlinu. Njegovo nasljeđe, zajedno s nasljeđem njegovog brata Jacoba, nastavlja živjeti kroz njihove bajke, koje su prevedene na brojne jezike i čitane diljem svijeta. Wilhelm Grimm ostaje zapamćen kao jedan od najvažnijih sakupljača i čuvara narodne baštine, čiji je rad obogatio svjetsku književnost i kulturu.