Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović primio je danas u Uredu predsjednika izaslanstvo Društva slovensko-hrvatskoga prijateljstva te članove KUD-a Frankopan iz Bosiljeva i Dječje folklorne skupine KUD Oton Župančič iz Vinice. Prijem je održan povodom tradicionalnog običaja proslave svetog Jurja i dolaska proljeća, poznatog kao Zeleni Jurij.
Tijekom susreta, predsjednik Milanović istaknuo je važnost dobrosusjedskih odnosa i dugovječnost suradnje koju ovo društvo njeguje.
Slovenija kao primjer uzornog susjeda
Milanović je u svom obraćanju naglasio kako djelovanje Društva traje duže od tri desetljeća, što predstavlja pravi primjer tradicije i stabilne suradnje dviju prijateljskih država.
„Drago mi je da opet imam prigodu ugostiti Društvo slovensko-hrvatskog prijateljstva. Slovenija je država, susjed i narod koji, kada ga spomeneš, ne izaziva nikakve negativne ili zabrinjavajuće asocijacije. Naše prijateljstvo i odnosi su duboki, tradicionalni i dobrosusjedski, posebno u zapadnom dijelu Hrvatske“, poručio je predsjednik.

Pjesmom i plesom protiv zime
Središnji dio prijema bio je tradicijski prikaz običaja Zelenog Jurija, jednog od najstarijih očuvanih proljetnih običaja u Beloj krajini. Folkloraši iz Vinice i Bosiljeva pjesmom i brezovim grančicama simbolično su donijeli proljeće i dobre želje, nastavljajući tradiciju koja se u Vinici aktivno prenosi na mlađe generacije još od 1963. godine.
Ovaj običaj ne poznaje granice, pa učenici osnovnih škola svake godine krajem travnja dobre želje donose mještanima s obje strane rijeke Kupe.

Brojno izaslanstvo na Pantovčaku
U ime Društva prisutnima se obratio predsjednik Mitja Lamut, dok je o važnosti međusobne suradnje govorio Božo Dimnik, počasni predsjednik Društva i počasni konzul RH u Kopru.
Prijemu su nazočili brojni visoki gosti, uključujući predstavnike Veleposlanstva Republike Slovenije, počasne konzule, načelnike općina Bosiljevo i Črnomelj te istaknute gospodarstvenike članove Društva. Uz predsjednika Milanovića bili su i njegovi najbliži savjetnici za vanjsku politiku, obranu, obrazovanje i gospodarstvo.
Ovaj susret još je jednom potvrdio da su kulturna razmjena i poštivanje zajedničkih običaja najsnažniji temelji na kojima se gradi povjerenje i suradnja dvaju naroda.

