“Klima i okoliš se mijenjaju, ali mi proizvodimo vrhunski med i moramo ga promovirati”

Međimurska županija, Vijesti

Objavljeno: 24.02.2025 09:25

Autor: Igor Zovko

Željko Trupković ponovno je u subotu izabran za predsjednika Udruge pčelara Međimurske županije “Agacija”. Godišnju izbornu skupštinu održali su u nedjelju u Nedelišću, gdje su izabrali i radna i upravna tijela Udruge. Među pčelarima uzvanicima bili su članovi Udruge, njih oko 180, te gosti iz Slovenije, Mađarske i varaždinskog kraja.

“Protekle godine bile su nam jako teške. Mi pčelari jednostavno se moramo prilagoditi i klimatskim promjenama i promjenama u prirodi. Unatoč svim izazovima, uspijevamo proizvesti iznimno kvalitetan med,” rekao je za portal Radija 105 – glas sjevera, Željko Trupković.

Dobra srca Međimurja, med i za bolesne

Udruga “Agacija” uspješno provodi brojne projekte, među kojima se izdvaja “Razvoj pčelarstva Međimurske županije”, kojim se već 17 godina prati kretanje unosa nektara u košnice, a podaci su otvoreni i dostupni javnosti. Kontrolni uzorci meda donirani su Odjelu pedijatrije županijske bolnice u Čakovcu, a udruga je prva u Hrvatskoj koja je započela s ovakvim humanitarnim akcijama.

Župan Posavec: “Ne smijemo biri skromni”

Međimurska županija, uz ostale mjere, pomaže nabavu opreme i promociju proizvoda te nastavlja rad na jačanju međimurskog pčelarstva. Aktualna inicijativa je projekt „Bee(A)WARE“ čiji je cilj unaprijediti praćenje klimatskih uvjeta i uvjeta u košnicama te osigurati pčelarima pravovremene i točne informacije za donošenje odluka o upravljanju pčelinjacima.

“Ne smijemo biti skromni. Moramo reći da je međimurski med, ako ne najbolji, onda sigurno među najboljima. Dokaz za to je da ste osvojili čak 16 zlatnih, 30 srebrnih i 16 brončanih medalja,” rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je pozdravio pčelare i ponudio pomoć koju Županija može dati.

Međimurski med, podsjetimo, već u svojoj prehrani imaju školarci. Župan Posavec naglasio je važnost zaštite domaćeg meda na tržištu.

Magdalena Trstenjak iz Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e upoznala je pčelare s projektom „Bee(A)WARE“, dok su Sara Srša i Ivana Horvat iz Javne ustanove za zaštitu prirode – Međimurska priroda održale predavanje o invazivnim stranim vrstama i njihovom utjecaju na okoliš.

Zanimljvosti o pčelama

Životni vijek pčela**

 

*Matice*
   – Životni vijek: 2-5 godina.
   – Matice su najdugovječnije pčele u košnici. Njihova glavna uloga je polaganje jaja.
*Radilice*:
   – Životni vijek: 4-6 tjedana tijekom ljetnih mjeseci (intenzivnog rada).
   – Zimi, radilice mogu živjeti i do 4-6 mjeseci jer su manje aktivne i troše manje energije.
   – Radilice obavljaju sve poslove u košnici: skupljanje nektara, njegu ličinki, čišćenje košnice, izgradnju saća i obranu košnice.
*Trutovi*:
   – Životni vijek: 5-7 tjedana.
   – Trutovi su mužjaci, a njihova jedina uloga je oploditi maticu. Nakon parenja, trutovi uginu. Ako ne oplode maticu, izbacuju se iz košnice prije zime.
– Jedna radilica proizvede **oko 1/12 žličice meda** tijekom svog života. To je vrlo mala količina, ali s obzirom na to da u košnici ima 20.000-60.000 pčela, ukupna proizvodnja je impresivna.
– Za proizvodnju 1 kilograma meda potrebno je oko 12.000 pčela koje rade cijeli svoj životni vijek.
– Pčele također moraju obići milijune cvjetova da bi sakupile dovoljno nektara za jedan  kilogram meda. Procijenjeno je da pčele prelete oko 40.000 kilometara, (što je ekvivalent jednom obilasku Zemlje) da bi proizvele samo jedan  kilogram meda.
Foto: Međimurska županija