Hrvatska muška reprezentacija do 16 godina novi je svjetski prvak u vaterpolu! Mladi hrvatski vaterpolisti osvojili su zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu U-16 nakon što su u velikom finalu pred ispunjenim tribinama zagrebačkog bazena SRC Mladost pobijedili Španjolsku rezultatom 10:7.
Drama do samog kraja, a onda velika serija Hrvatske
Finale Svjetskog prvenstva u vaterpolu U-16 bilo je iznimno neizvjesno sve do posljednjih minuta. Nakon tri četvrtine rezultat je bio 6:6, a Španjolska, koja je na prvenstvu branila naslov svjetskog prvaka, povela je 7:6 pogotkom Adri Lopeza 3:24 minute prije kraja.
Hrvatska je tada pokazala karakter. Duje Srzić brzo je izjednačio, a potom je hrvatska obrana predvođena sjajnim vratarom Lukom Vezilićem zaključala prilaz svojim vratima.
Ante Domazet zabio je za 8:7 nešto više od dvije minute prije kraja, a 50 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene Deni Sappe povisio je na 9:7. Konačnih 10:7 za Hrvatsku postavio je Patrik Kundid, čime je veliko hrvatsko slavlje moglo početi.
Domazet najbolji igrač finala
Ante Domazet bio je najbolji strijelac Hrvatske s tri pogotka, a za svoju je sjajnu predstavu proglašen i najboljim igračem finalne utakmice.
Po dva gola postigli su Patrik Kundid i Duje Srzić, dok su se po jednom u strijelce upisali Petar Lončarić, Deni Sappe i Andrija Bujas.
Velike zasluge za pobjedu pripadaju i vrataru Luki Veziliću, koji je u odlučujućim trenucima finala bio nesavladiv i svojim obranama sačuvao hrvatsko vodstvo.
Kod Španjolske su najefikasniji bili Adri Lopez s tri pogotka i Johnny Shinske Marin s dva.
Hrvatska ima dva svjetska prvaka u jednoj godini
Ovim uspjehom Hrvatska U-16 reprezentacija pridružila se dvije godine starijoj generaciji koja je prije nešto više od mjesec dana osvojila naslov svjetskog prvaka u vaterpolu U-18 u Portugalu.
Hrvatski vaterpolo tako ove godine ima čak dvije svjetske prvake u mlađim kategorijama, a nova generacija zlato je osvojila upravo pred domaćom publikom u Zagrebu.
Hrvatska – Španjolska 10:7 (1:1, 3:3, 2:2, 4:1)
Hrvatski strijelci: Domazet 3, Kundid 2, Srzić 2, Lončarić 1, Sappe 1, Bujas 1.

