Otvoren 8. Festival međimurske žganice FICKO: Međunarodna smotra okupila rekordnih 185 uzoraka iz osam država

Piše: Siniša Janušić /Radio105 Foto: S.J.

29.06.2026.

U Selnici je u ponedjeljak, 29. lipnja 2026. godine, svečano otvoren 8. Festival međimurske žganice FICKO, manifestacija koja je tijekom godina izrasla u jedno od najvažnijih okupljanja proizvođača rakija i voćnih destilata u Hrvatskoj i šire. Prostor Doma kulture ispunili su vrhunski proizvođači, priznati stručnjaci, zaljubljenici u kvalitetne destilate i brojni posjetitelji koji su još jednom potvrdili kako festival iz godine u godinu raste.

Svečanost je otvorena izvedbom festivalske himne u izvedbi Ženske vokalne skupine Sveti Marko iz Selnice, koja je uvela okupljene u još jedno izdanje manifestacije koja je odavno prerasla lokalne okvire.

Od osam sela do međunarodnog festivala s 185 uzoraka

Priča o Festivalu međimurske žganice FICKO započela je skromno, na jednom imanju u Merhatovcu, gdje je održano prvo okupljanje s uzorcima iz svega osam susjednih sela. Danas, osmo izdanje festivala potvrđuje koliko je ideja prerasla početna očekivanja.

Na ovogodišnje ocjenjivanje pristiglo je čak 185 uzoraka iz osam država – Poljske, Češke, Mađarske, Austrije, Njemačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije, čime je FICKO dobio pravi međunarodni karakter.

Podrška od prvog dana i želja za daljnjim rastom

Okupljene je u ime Zajednice područja Mura i gorice pozdravio Zoran Turk, koji je istaknuo kako festival ne bi dosegnuo današnju razinu bez brojnih podupiratelja koji ga prate od samih početaka. Posebno je zahvalio Općini Selnica i načelniku Ervinu Vičeviću, koji kontinuirano podupiru razvoj manifestacije.

Predsjednik Udruge Međimurska žganica Tepka, Branko Perčić, poželio je da iduće izdanje bude još snažnije, još brojnije te s još kvalitetnijim žganicama.

Stručna komisija: Rakije su bile iznimne kvalitete

Predsjednik stručnog povjerenstva, dr. sc. Marin Mihaljević Žulj s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, naglasio je kako je ovogodišnji broj uzoraka vrlo blizu najvećem broju ikada ocijenjenom na nekom hrvatskom natjecanju.

Istaknuo je kako je dosadašnji hrvatski rekord iznosio nešto više od 200 uzoraka te vjeruje da će Festival međimurske žganice FICKO vrlo brzo postati najveće ocjenjivanje rakija u Hrvatskoj.

Komisiju su činili njegovi kolege s Agronomskog fakulteta, tehnologinje iz Badela, stručnjakinje s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta te stručnjaci Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede. Ocjenjivanje je provedeno potpuno anonimno – članovi komisije raspolagali su isključivo uzorkom i šifrom, bez podataka o proizvođaču.

Ocjenjivali su vanjski izgled, boju, bistroću, miris, okus i opći dojam, a predsjednik komisije posebno je naglasio kako gotovo nisu pronašli ozbiljnije nedostatke.

– Rakije su bile jako, jako dobre. Čestitam svim proizvođačima. Ovo je priča koja ima veliki potencijal i mora nastaviti rasti – poručio je.

Načelnik Ervin Vičević: “Gutnuti si, ne kak vodu piti!”

Načelnik Općine Selnica Ervin Vičević nije skrivao zadovoljstvo razvojem festivala, istaknuvši kako se organizatori i dalje vode poznatom rečenicom iz festivalske himne:

“Gutnuti si, ne kak vodu piti!”

U posebnom trenutku u vitrinu je pohranjena boca u kojoj se nalazi simbolična mješavina svih 185 ovogodišnjih uzoraka, trajni podsjetnik na osmo izdanje Festivala međimurske žganice FICKO.

Šampion festivala dolazi iz Bjelovara

Brojna priznanja dodijeljena su najuspješnijim proizvođačima, a titulu apsolutnog šampiona festivala osvojio je Drago Čurić iz Bjelovara.

Njegova obojena rakija šljivovica osvojila je 19,3 boda, što joj je donijelo naslov najbolje ocijenjenog uzorka ovogodišnjeg Festivala međimurske žganice FICKO.

Druženje nastavljeno uz glazbu

Nakon službenog dijela programa druženje je nastavljeno uz glazbu i odlično raspoloženje, za koje je bio zadužen profesor Magdalenić, a posjetitelji su imali priliku kušati brojne nagrađene međimurske i međunarodne destilate.

Posebno vrijedi istaknuti kako je utemeljitelj Festivala međimurske žganice FICKO Stjepan Mesarić, čija je početna ideja tijekom osam godina prerasla u međunarodno priznatu manifestaciju koja iz godine u godinu potvrđuje sve veći ugled među proizvođačima i stručnjacima za voćne rakije i destilate.