Povijesni Trenutak uz Muru: Potpisana Povelja o Suradnji i Prijateljstvu Između Murskog Središća i Križevaca

Piše: Ana-Marija Cmrečnjak Radio105/ A-M. C Foto: A-M. C

27.06.2026.

Uoči same Svečane sjednice Gradskog vijeća, na prekrasnoj Šetnici svete Barbare u najsjevernijem hrvatskom gradu odigrao se povijesni diplomatski čin. Na svečanosti organiziranoj uz samu obalu rijeke Mure potpisana je Povelja o suradnji i prijateljstvu između Grada Mursko Središće i Grad Križevaca, čime su ova dva napredna hrvatska grada i službeno povezala svoje lokalne zajednice.

U ime svojih sugrađana, ovaj službeni dokument potpisali su gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak i gradonačelnik Grada Križevaca Tomislav Katanović. Potpisivanje ove povelje simbolično označava početak čvrstih prijateljskih odnosa, ali i otvara vrata za intenzivnu buduću suradnju na području gospodarstva, turizma, kulture te zajedničkog povlačenja sredstava iz europskih fondova.

Ovoj važnoj svečanosti na otvorenom nazočili su i brojni drugi gradonačelnici te visoki predstavnici gradova i općina s kojima je Grad Mursko Središće i ranije sklopio slične partnerske sporazume. Njihova prisutnost dala je ovom lipanjskom događaju dodatnu simboliku istinskog zajedništva, solidarnosti i dugogodišnjeg uspješnog međugradskog partnerstva.

Otkrivena Ploča Prijateljstva na Šetnici Svete Barbare

Odmah po završetku službenog potpisivanja sporazuma, uslijedio je još jedan upečatljiv trenutak za sve okupljene uzvanike i građane. Na šetnici je upriličeno svečano otkrivanje ploče prijateljstva na kojoj su trajno ispisani nazivi svih gradova i općina koji su do sada s Gradom Mursko Središće potpisali službene Povelje o suradnji i prijateljstvu.

Novu spomen-ploču, koja svjedoči o širokom krugu saveznika najsjevernijeg grada, zajednički su pred publikom otkrili domaći domaćin, gradonačelnik Dražen Srpak, i Lidija Bošnjak, gradonačelnica Grada Ozlja, koji također njeguje bliske odnose s Murskim Središćem.

Ovim vizualno upečatljivim i institucionalnim činom, Grad Mursko Središće još je jednom snažno i dodatno učvrstio svoju mrežu prijateljskih gradova i općina. Grad pod vodstvom gradonačelnika Srpka time je ponovno potvrdio svoju prepoznatljivu politiku potpune otvorenosti prema konstruktivnoj regionalnoj suradnji, horizontalnom povezivanju te zajedničkom stvaranju novih i naprednih razvojnih prilika za sve svoje građane.