Grad Čakovec se priprema za obilježavanje svog najvažnijeg praznika, a bogat i raznovrstan program povodom Dana Grada Čakovca 2026. protezat će se od 23. svibnja do 7. lipnja 2026. godine. Manifestacija donosi pregršt kulturnih, sportskih, edukativnih i zabavnih događanja namijenjenih svim generacijama građana i posjetitelja, pretvarajući grad u veliko središte proslave i zajedništva.
Kazališne predstave i zabava za najmlađe
Najmlađi sugrađani moći će uživati u nekoliko kazališnih poslastica na otvorenome. Prvoga vikenda proslave, u subotu 23. svibnja, Centar za kulturu Čakovec dovodi predstavu „Tri praščića“ u izvedbi Scene Gorica , dok je u nedjelju na rasporedu predstava „Lavor“ u koprodukciji Kazališne družine Pinklec i Teatra 002. Obje predstave igrat će se na lokaciji kod Fontane blizu Gradske tržnice. Nešto kasnije, u nedjelju 31. svibnja, Kazališna družina Pinklec u Centru za kulturu priprema i posebnu poslasticu – premijeru predstave „Puf!“.
Bogat kulturni program i očuvanje baštine
Kulturni dio programa donosi brojne izložbe i promocije važnih povijesnih i umjetničkih djela. U ponedjeljak 25. svibnja u Knjižnici „Nikola Zrinski“ predstavit će se povijesni dokument „Molba građana Čakovca Kralju Karlu I.“. Istoga dana u zgradi Scheier Teniski klub „Franjo Punčec“ otvara izložbu „100 godina tenisa“ uz promociju prateće monografije. Srijeda 27. svibnja rezervirana je za predstavljanje monografije poznatog umjetnika Mihaela Štebiha u Riznici Međimurja , dok će se u knjižnici otvoriti izložba urbanističkih planova pod nazivom „Čakovec 2000.“ u organizaciji Državnog arhiva za Međimurje. Za glazbeni dio kulture, u nedjelju 24. svibnja, pobrinut će se Međimurska filharmonija svojim svečanim koncertom u Centru za kulturu.
Središnja proslava i koncertni spektakli
Sami vrhunac manifestacije službeno se obilježava u petak, 29. svibnja, na sam Dan Grada Čakovca. Program započinje tradicionalnim Proljetnim festivalom u središtu grada te atraktivnim mimohodom Čakovečkih mažoretkinja. Središnja Svečanost u povodu Dana Grada Čakovca održat će se u Centru za kulturu s početkom u 12:00 sati. Večernji sati tog slavljeničkog petka donose odličnu zabavu na teniskim terenima gdje će nastupiti popularni Beatles tribute band. Velika glazbena zabava nastavlja se i u subotu, 30. svibnja, na istoj lokaciji uz atraktivan Big Crodance Party u organizaciji Grada Čakovca.
Sportska uzbuđenja i jubileji
Sportski dio programa iznimno je bogat i proteže se kroz cijelu manifestaciju. Građani će moći sudjelovati u velikoj biciklijadi ČAK BAJK u nedjelju 24. svibnja , dok u četvrtak 28. svibnja Perivoj Zrinskih ugošćuje tradicionalnu Utrku Grada Čakovca. Završnica proslave u lipnju donosi turnir u uličnoj košarci „Čakovec basket fever XI.“ u Macanovom domu te proslavu velikog jubileja – 140 godina kuglanja u Čakovcu uz međunarodni turnir na kuglani SRC Mladost. Udruga „Megiba“ na Jezeru Stari grad organizira dječji „5. kindergarden cup“ u subotu 6. lipnja , te atraktivni „4. Čakovec open“ u nedjelju 7. lipnja , čime će se službeno i zatvoriti ovogodišnji višednevni rođendanski program.


