Kazne za prekršitelje kreću se od 9290 eura do 19.908 eura za pravnu osobu, te od 663 do 1990 za fizičku osobu.

U Čakovcu su neki ugostiteljski objekti smanjili prostor za pušače, uključujući i one koji koriste e cigarete i “vaporazere”, tj bezdimne nikotinske proizvode, na paru. Zadnjih dana koprivnički i križevački ugostitelji su negodovali jer su im na vrata pokucali inspektori Državnog inspektorata, na meti je bilo 12 objekata, u dva se služi hrana. U četiri su zabilježene nepravilnosti, a inspektori su najviše posjeta obavili u Koprivnici, u sedam objekata, od kojih su u dva zatekli pušače.

Lani su u toj županiji pročešljali 20 objekata, u tri su zabilježili kršenje zakona o zabrani konzumiranja duhanskih proizvoda. U svim slučajevima naređene su upravne mjere i pokrenuti prekršajni postupci, kažu iz Državnog inspektorata.

Što se Zagreba tiče, prošle godine obavljeno je 120 nadzora pri čemu je utvrđeno 34 prekršaja zabrane pušenja, a godinu dana ranije inspektori su ušli u 116 ugostiteljskih objekata i ispisali 41 prekršajni nalog.

U Inspektoratu kažu da je najveći problem to što u zimskim mjesecima vlasnici zatvore vanjske terase, koje se automatski pretvaraju u zatvoreni javni prostor gdje pušenje nije dozvoljeno.

Podsjećaju da je zakonom propisana zabrana pušenja duhanskih i sličnih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima. Iznimka su ugostiteljski prostori u kojima su pušači fizički odvojeni od ostatka objekta.

Površina mu ne smije biti manja od 10 četvornih metara i ne smije zauzimati više od 20 posto površine prostora za posluživanje. U njemu se ne smije posluživati hrana i piće.

Postoji iznimka kod objekata koji isključivo poslužuju piće. Oni koji zbog veličine uslužnog prostora ne mogu zadovoljiti propisane uvjete, mogu cijeli objekt odrediti pušačkim prostorom.

Iz Inspektorata poručuju da nastavljaju s pojačanim nadzorom kako bi se kod građana i ugostitelja pojačala svijest o neprihvatljivosti konzumacije duhanskih proizvoda tamo gdje to zakon brani.