Velik interes za upis u srednje škole u Međimurju: Popunjeno preko 85% kvota!

Međimurska županija, Vijesti

Objavljeno: 11.07.2025 14:19

Autor: Dragan Toplek /Radio105/foto: D.T.

Međimurska županija bilježi iznimno uspješan prvi krug upisa u srednje škole. Upisano je 1.106 učenika, što čini više od 85% ukupno raspoloživih mjesta. Od 1.298 ponuđenih mjesta, ostalo je još samo 192, a očekuje se da će većina njih biti popunjena u jesenskom roku.

Župan Matija Posavec istaknuo je zadovoljstvo rezultatima, naglasivši da visok postotak upisa potvrđuje smislenost ulaganja Županije u obrazovanje. Poseban naglasak stavlja se na jačanje strukovnih programa kroz stipendiranje učenika za deficitarna obrtnička zanimanja, čime se osigurava konkurentnost mladih na tržištu rada i kvalitetna radna snaga za lokalno gospodarstvo.

Ulaganja u obrazovanje i podrška učenicima

Županija nastavlja s velikim investicijama u obrazovnu infrastrukturu. Pred početak nove školske godine bit će dovršena energetska obnova Gospodarske škole Čakovec, a tijekom ljeta potpisat će se ugovor za dogradnju Gimnazije Josipa Slavenskog. Također se uređuju moderni parkovi uz srednjoškolske ustanove i Učenički dom Graditeljske škole. Osim infrastrukturnih ulaganja, Međimurska županija osigurat će i financijsku podršku roditeljima svih srednjoškolaca, s 80 eura namijenjenih nabavci radnih materijala za nastavu.

Jednake šanse za sve: Uključivost u obrazovanju

Među upisanima u prvom krugu je i 87 učenika s razvojnim poteškoćama, što potvrđuje predanost Međimurske županije inkluzivnom obrazovanju. Najviše takvih učenika upisale su Gospodarska škola (28), Tehnička škola (24) i Srednja škola Prelog (17).

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport, Nives Kolarić Strah, naglasila je da obrazovne ustanove u Međimurju uspješno prate potrebe mladih i tržišta rada. Pozvala je učenike koji se nisu upisali u prvom krugu da iskoriste drugi upisni rok od 25. do 29. kolovoza.

Popunjenost po školama i smjerovima

Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec popunila je 90,7% kvote, s 156 upisanih učenika. Ostalo je 16 slobodnih mjesta. Ekonomska i trgovačka škola Čakovec bilježi izniman interes, s upisanih 185 učenika. Ostalo je samo jedno slobodno mjesto u programu za prodavače. Gospodarska škola Čakovec popunila je 86% mjesta, upisavši 131 učenika. Posebno velik interes vlada za obrtničke trogodišnje programe, s popunjenošću od 95%. Programi za frizere i kozmetičare popunjeni su 100%. Graditeljska škola Čakovec upisala je 213 učenika od 250 mjesta, ostavljajući 21 slobodno mjesto. Tehnička škola Čakovec gotovo je u potpunosti popunjena s 241 upisanim učenikom i samo jednim slobodnim mjestom u programu elektromehaničara. Najveći interes vladao je za smjer operatera za strojne obrade. Srednja škola Prelog upisala je 79 učenika od 144 mjesta, s 65 slobodnih mjesta za jesenski rok. Srednja škola Čakovec (čiji osnivač nije Županija) upisala je 101 učenika od 116 mjesta. Smjerovi opće gimnazije i medicinska sestra/tehničar su popunjeni.

Ostale novosti