Trump ne odustaje od ideje za Gazu: “Ponosan bih bio da je SAD ima, preuzme, učini zonom slobode”

Vijesti, Vijesti iz svijeta

Objavljeno: 15.05.2025 17:55

Autor: Mateja Drk /Radio 105/Hina/foto:X

Američki predsjednik Donald Trump ponovio je u četvrtak svoju kontroverznu izjavu da želi da Sjedinjene Američke Države preuzmu Pojas Gaze. Govoreći na poslovnom okruglom stolu u Kataru, Trump je izjavio kako želi to područje pretvoriti u “zonu slobode”.

Trump je rekao da ima “koncepte za Gazu za koje misli da su dobri” i iznio svoje viđenje budućnosti Pojasa Gaze. “Pretvoriti ga u zonu slobode, neka se SAD uključi”, rekao je. Svoj je prijedlog dijelom opravdao razinom razaranja u Gazi, rekavši da je vidio snimke iz zraka na kojima se vidi da “praktično niti jedna zgrada u Pojasu Gaze nije čitava”. Dodao je: “Nije da nešto pokušavate spasiti. Nema zgrada. Ljudi žive pod ruševinama zgrada koje su se urušile, što nije prihvatljivo.” Stoga je ponovio svoju želju: “Želim da (Gaza) bude zona slobode. A ako je potrebno, mislim da bih bio ponosan da je SAD ima, preuzme, učini zonom slobode. Neka se dogode neke dobre stvari.”

Trump je prvi put javno iznio svoj plan za Pojas Gaze u veljači, kada je spomenuo obnovu Gaze, ali i, kako navodi tekst, prisiljavanje Palestinaca na odlazak. Taj je plan izazvao globalne osude. Palestinci, arapske nacije i Ujedinjeni narodi ocijenili su da bi takav potez, posebno onaj dio o raseljavanju, predstavljao etničko čišćenje.

Prije je Trump govorio i da želi pretvoriti Pojas Gaze u “Rivijeru Bliskog istoka”. Nasuprot njegovim planovima, Palestinci kategorički odbijaju bilo kakav scenarij po kojem bi morali napustiti Pojas Gaze. Za njih bi to bila druga “Nakba”, odnosno katastrofa, slična onoj iz 1948. godine kada su stotine tisuća Palestinaca morale napustiti svoje domove tijekom rata koji je doveo do uspostave Države Izraela. Mnogi tvrde da bi radije ostali živjeti u ruševinama svojih domova nego bili prisiljeni na odlazak.

Kontroverzni prijedlog američkog predsjednika Donalda Trumpa o preuzimanju Pojasa Gaze od strane SAD-a, ponovljen u Kataru, i dalje izaziva oštre reakcije diljem svijeta, posebno u kontekstu globalnih osuda sličnih ideja koje uključuju prisilno raseljavanje stanovništva iz ratom razorenog područja.