Štrajk kontrolora leta drugi dan za redom paralizira francuski zračni promet: Kaos na europskim nebesima u jeku sezone!

Regionalne vijesti, Vijesti

Objavljeno: 04.07.2025 10:29

Autor: Mateja Drk /Radio105/Hina Foto:X

Štrajk francuskih kontrolora leta ušao je danas u svoj drugi dan, uzrokujući daljnja značajna kašnjenja i otkazivanja letova upravo na početku vrhunca europske turističke sezone. Tisuće putnika diljem kontinenta suočavaju se s prometnim kaosom, a broj otkazanih letova već se broji u tisućama.

Francuska agencija za civilno zrakoplovstvo (DGAC) naložila je zrakoplovnim tvrtkama da otkažu čak 40 posto letova u tri glavne pariške zračne luke za petak. Razlog štrajka, prema navodima kontrolora leta, leži u kroničnom nedostatku osoblja i zastarjeloj opremi, što ugrožava sigurnost i učinkovitost zračnog prometa.

Problem se ne zaustavlja samo na Parizu. DGAC je također potvrdio da je pogođeno do polovine letova u ostalim francuskim zračnim lukama, s posebnim naglaskom na one smještene na jugu zemlje.

Francuski ministar prometa, Philippe Tabarot, oštro je kritizirao štrajk, nazvavši ga “neprihvatljivim”. U intervjuu za CNews, Tabarot je izjavio da je “ideja uznemiriti što više ljudi”, naglašavajući frustraciju vlade zbog masovnih poremećaja.

Čak i uz sva otkazivanja, DGAC je izdao strogo upozorenje putnicima da i dalje očekuju značajna kašnjenja i poremećaje. To znači da čak i ako vaš let nije otkazan, budite spremni na duže čekanje i promjene rasporeda.

Lobistička skupina Airlines for Europe (A4E) objavila je u četvrtak navečer alarmantne podatke. Tijekom samo dva dana štrajka, otkazano je čak 1500 letova, što je izravno utjecalo na nevjerojatnih 300.000 putnika i uzrokovalo lavinu kašnjenja diljem Europe.