Na treću obljetnicu ruske invazije na Ukrajinu, europski čelnici žele potvrditi svoju potporu Kijevu, koji je pod sve većim američkim pritiskom da prihvati mir pod vrlo nepovoljnim uvjetima.
U ponedjeljak, 24. veljače u Kijevu će biti predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i većina povjerenika Komisije, predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa te pojedini čelnici država članica EU-a poput litvanskog predsjednika Gitanasa Nausede i španjolskog premijera Pedra Sancheza. Hrvatski premijer Andrej Plenković i većina ostalih čelnika država članica na sastanku će sudjelovati videovezom.
“Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i kolegij povjerenika bit će u ponedjeljak u Kijevu kako bi izrazili nepokolebljivu potporu Europske unije ukrajinskoj borbi za neovisnost i slobodu, tri godine nakon sveopćeg napada Rusije”,objavila je Komisija.
Isti dan u Bruxellesu se sastaju ministri vanjskih poslova država članica koji će usvojiti 16. paket sankcija protiv Rusije koji, između ostaloga, uključuje stavljanje na popis još 73 broda iz tzv. ruske “flote u sjeni”, koji služe za zaobilaženje sankcija koje se odnose na naftu, zatim zabranu uvoza ruskog aluminija, suspenziju prava na emitiranje u Europskoj uniji za osam ruskih medija, zabranu pristupa sustavu SWIFT-u, globalnoj financijskoj mreži koja omogućava brz i neometan prekogranični transfer novca za još 13 ruskih banaka.
Ministri će također razgovarati o prijedlog visoke predstavnice EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaje Kallas o novom paketu vojne pomoći Ukrajini, koji bi uključivao streljivo i sustave protuzračne obrane. Ako ministri donesu političku odluku o tom paketu, onda bi se krenulo u izradu konkretnog plana. S obzirom na to da bi Mađarska i Slovačka vjerojatno bile protiv protiv, moguće je da se paket dogovori izvan okvira EU-a, putem “koalicije voljnih”.
Mađarska i dalje ostaje glavna prepreka jedinstvu EU-a kada je riječ o potpori Ukrajini. Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó rekao je da će blokirati obnovu sankcija protiv 2400 ruskih i bjeloruskih pravnih i fizičkih osoba, koji su sankcionirani zbog pomaganju ruskoj agresiji na Ukrajinu. Prema pravilima EU-a, sankcije se obnavljaju svakih šest mjeseci, a ovaj paket sankcija istječe 15. ožujka.
Komisija će u srijedu na svom tjednom sastanku usvojiti niz važnih prijedloga. Predstavi će Plan za čistu industriju, svojevrsnu novu inačicu Zelenog plana, koji bi zadržavao napore na dekarbonizaciji, ali ovaj put tako da ne utječe na konkurentnost europskog gospodarstva.
Komisija će također objaviti svoj prvi omnibus paket o pojednostavljenju europskih propisa, za koje se smatra da nepovoljno utječu na konkurentnost europskih poduzeća. Prvi paket se odnosi na promjene direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti, prihvaćena 10. studenog 2022. godine, koja zahtijeva od svih velikih poduzeća da redovito i transparentno objavljuju informacije o učincima svojih aktivnosti na okoliš i društvo te o rizicima održivosti kojima mogu biti izložene.
Prema toj direktivi svako poduzeće s više od 250 zaposlenika, koje ima godišnji promet 40 milijuna eura dužno je redovito objavljivati sve informacije koje se odnose na okoliš i održivost. Sada bi se prema novom prijedlogu te obveze poštedjele sve tvrtke koje imaju manje od tisuću zaposlenika i čiji godišnji promet ne prelazi 450 milijuna eura.
Komisija će također predložiti drugi omnibus paket za pojednostavljenje pravila o investicijama i te akcijski plan za priuštivu energiju.