Nova sjednica Hrvatskog sabora počet će 23. travnja i trajati će do 15. srpnja, ali će zbog lokalnih izbora u kojima sudjeluje veliki broj zastupnika biti dvije pauze u njezinom trajanju, rekao je u utorak predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Jandroković je nakon sjednice Predsjedništva Hrvatskoga sabora najavio da će tijekom 6. sjednice Sabora, koja će početi u srijedu, 23. travnja, i trajati do 15 srpnja, biti raspravljene 92 točke dnevnog reda.
Pojasnio je da će Sabor prva dva tjedna raditi 23., 24. i 25. travnja te će idući tjedan s radom krenuti od ponedjeljka, 28. travnja do 30. travnja.
Nakon toga, zbog lokalnih izbora, plenarne sjednice neće biti dva tjedna i nastavit će se nakon prvog kruga lokalnih izbora, u utorak 20. svibnja te će zastupnici raditi taj tjedan.
Onda ponovno plenarne sjednice Hrvatskog sabora neće biti u zadnjem tjednu prije drugog kruga lokalnih izbora, a od 2. lipnja do 15. srpnja Sabor će raditi u kontinuitetu.
“Tu odluku sam donio zato što velik broj saborskih zastupnica i zastupnika sudjeluje u lokalnim izborima. Kandidati su i jednostavno je nespojivo da te tjedna rade i u Hrvatskom saboru i obilaze teren. Ne bi bilo korektno da ih se onda veže ili za jedno ili za drugo”, naglasio je Jandroković.
Naveo je i kako je u zadnjih nekoliko tjedana bilo zaista vidljivo da je veliki broj zastupnika koncentriran na lokalne izbore te ih je stoga i bilo nešto manje u sabornici i kraće se raspravljalo.
Smatra da je to dobra odluka koja će im omogućiti da normalno sudjeluju na lokalnim izborima.
Jandroković je naveo i da u 6. sjednici imaju 92 točke dnevnog reda a bit će vjerojatno i još nekoliko.
Izmjenama Poslovnika smanjilo bi se trajanje rasprava Klubova, pojedinačnih rasprava te se ukinulo repliciranje unutar klubova
Naveo je i da su na Predsjedništvu imali i vrlo dobru raspravu o najavljenim promjenama saborskog Poslovnika. Ocijenio je kako su dosta blizu širokom konsenzusu oko onih stvari koje se mogu učiniti vrlo brzo.
“Svi su se složili da bi rasprave klubova trebalo smanjiti sa 15 na 10 minuta, pojedinačne s 10 na 5 minuta”; rekao je.
Također, ukinulo bi se repliciranje unutar kluba te bi trebalo naći i inteligentno rješenje za zloporabe povrede Poslovnika kako bi povrede Poslovnika zaista to i bile a ne da se koriste kao replike.
Jandroković je kazao i da su saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav te njegov predsjednik HDZ-ov Ivan Malenica dobili zadatak objediniti sve prijedloge koje će poslati klubovi zastupnika kako bi modernizirali Poslovnik i prilagodili ga zahtjevima vremena.
Naveo je i da je u raspravi dio zastupnika izrazio nezadovoljstvo time što nemaju rasprave o izvješćima pojedinih državnih tijela koja ih odnose Hrvatskom saboru apostrofirajući posebno neke od pravobranitelja.
“Načelno sam se složio s time. Međutim, ta rasprava ovisi i o mišljenjima Vlade koja moramo dobiti jer prije toga ne možemo ih raspraviti”, naglasio je predsjednik Sabora.
Podsjetio je i da su izbori koje smo imali, malo prolongiralo neka izvješća najavivši kako će od Vlade zatražiti da im se upute ona za 2022., 2023. te i dosta toga za 2024.
Jandroković je, na novinarski upit, istaknuo kako mu je bitno da postoji dobra volja zastupnika te da su svi došli do zaključka da treba modernizirati i ubrzati rad Hrvatskog sabora kako bi bilo zanimljivije i intenzivnije.
Ojačati rad saborskih odbora
Naveo je i da je bilo dosta prijedloga koji idu u smjeru jačanja rasprava na saborskim odborima jer su oni, podsjetio je, još od 1990-tih bili mjesta gdje su se vodile ključne rasprave.
“Danas je dosta rasprava na odborima za koja javnost praktički i ne zna. Ali, ima i rasprava koje su politički teške pa onda dođu u fokus javnosti i odbori”, kazao je.
Kako bi podigli ukupnu razinu i stručnu raspravu u Saboru, smatra Jandroković, važno je jačati odbore jer su to mjesta koja bi u stvari trebala iznjedriti i mišljenja za plenarnu sjednicu.
“To je jedan od prijedloga koji podržavam jer mislim da je dobro”, kazao je.
Naveo je i da su se na Predsjedništvu dotakli i pitanja aktualnog prijepodneva jer dosta zastupnika smatra da je taj oblik dosta neatraktivan u smislu trajanja – 2 minute, 4 minute, 2 minute, te da bi to možda trebalo malo smanjit, ali češće da bude razmjena mišljenja između zastupnika i predstavnika Vlade.
“U ovom trenutku po postojećim pravilima očekujem da će biti dosta interesantno. Ima dosta vrućih političkih tema. Pred nama su i lokalni izbori tako da će sigurno biti atraktivno”, rekao je.
Ljevica u međusobnom sukobu, u čijem centru su financijski interesi
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković odbacio je u utorak teze u javnom prostoru da je HDZ ‘u sukobu s lijevom oporbom’ uoči lokalnih izbora, posebice s Možemo!, naglasivši kako je upravo suprotno i da je ljevica u međusobnom sukobu, a u centru tog sukoba su financijski interesi.
“Očekujem da će HDZ biti uvjerljivo najjača politička opcija”, poručio je Jandroković nakon sjednice Predsjedništva Hrvatskog sabora odgovarajući na pitanja novinara o očekivanjima na lokalnim izborima 18. svibnja.
Podsjeća kako je HDZ prije četiri godine osvojio 75 posto županija i gotovo 50 posto gradova i općina. Vjeruje, kazao je, da će i sada obraniti uglavnom sva ta mjesta te pokušati ostvariti pobjedu u još nekim sredinama.
Vezano za situaciju u Zagrebu i tvrdnje gradonačelnika Tomislava Tomaševića da ih Ministarstvo graditeljstva na čijem je čelu Branko Bačić, “mrcvari” glede Generalnog urbanističkog plana (GUP) u Zagrebu na koji nisu dali suglasnost, te dužnosnika Možemo! da HDZ vodi “rat” s njima – Jandroković je odbacio te teze.
“Vrlo interesantno, sve je započelo još onim slučajem famozne kave koju je, ničim izazvan, gospodin (Mile) Kekin prezentirao cijeloj javnosti i od tada mi se čini da je Zagreb došao u fokus kada su u pitanju lokalni izbori. U međuvremenu su se dogodili slučajevi u Bujama te Hipodrom i ono što je meni zanimljivo, pokušava se optužiti HDZ da radi nekakve urote i tajne planove zajedno s glavnim državnim odvjetnikom protiv stranke Možemo!”, kazao je Jandroković.
Jandroković: Vodi se rat na ljevici, to nema nikakve veze s HDZ-om
Naglasio je da treba malo raščistiti činjenice.
HDZ nije ni na koji način sudjelovao u tome “što su učinili gospodin Kekin, stranka Možemo! i na kraju u slučaju u Istri”, rekao je Jandroković.
Poseban naglasak je stavio na slučaj malverzacija s kupnjom nekretnina i zemljišta na području Buja, u sklopu kojeg je Uskok prošlog tjedna uhitio Milu Kekina, suprug zastupnice Možemo! Ivane Kekin, te na izjave SDP-ovaca.
“Tamo (u Bujama) se spominje IDS, njihov gradonačelnik i obitelj Kekin, a vrlo su zanimljive izjave bile visokih dužnosnika SDP-a iz tog grada koji govore da se već dugi niz godina netransparentno upravlja zemljištima i građevinskim dozvolama na prostoru Buja. To su vrlo teške optužbe. I to nema nikakve veze s HDZ-om”, poručio je Jandroković.
Što se tiče slučaja zagrebačkog Hipodroma, također je istaknuo kako HDZ nema veze s tim već da se i tu vodi “rat na ljevici”.
“Gospodin (Anto) Nobilo sasvim sigurno nije simpatizer HDZ-a, on govori u vlastito ime i očito još nekih lijevih grupacija jer je i osnovao stranku za koju sam shvatio da je lijeve orijentacije, i on napada Možemo! – isto tako lijevu stranku. Dakle, radi se o sukobu na ljevici, a u centru tog sukoba su financijski interesi”, istaknuo je Jandroković.
“Jako je važno to raščistiti i odbaciti pokušaje čelnika Možemo! i dijela medija da prezentiraju kako iza ovih sukoba stoji HDZ. Sami su iskreirali slučajeve i u Istri i na Hipodromu i radi se o njihovu međusobnom sukobu “, izjavio je predsjednik Sabora Jandroković.
Komentirajući pritvaranje nekoliko aktivista koji su jučer prosvjedovali ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova u znak podrške Palestini i tražeći da Hrvatska ‘odbaci diplomatske veze s Izraelom’, Jandroković je rekao da, prema onome što je pročitao, jedino zna da nisu najavili skup te su blokirali ulaz u MVEP.
“Apsolutno se zalažem za slobodu govora i prosvjedovanja, ali sve mora biti u okviru pravila”, dodao je.
Tvrdnje aktivista kako je pritvaranje ‘poruka da se u Hrvatskoj ne smije misliti drugačije’, Jandroković je ocijenio banalnima i neistinitima.
“Pa u ovoj zemlji možete izgovoriti apsolutno što god želite i daleko iznad onoga što je i pristojno i ponekad i normalno. Nema nikakvih ograničenja, ali postoje pravila definirana zakonom”, zaključio je predsjednik Hrvatskog sabora.