Premijer Plenković povodom 22. lipnja: „Hrvatski antifašisti svrstali su nas među pobjednike Drugog svjetskog rata“

Piše: Ana-Marija Cmrečnjak Radio105/Vlada RH Foto: Vlada RH

22.06.2026.

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković uputio je službenu poruku povodom Dana antifašističke borbe, istaknuvši kako su hrvatski antifašisti svojim odlučnim otporom nacizmu i fašizmu dali iznimno važan doprinos povijesnoj borbi za slobodu. Premijer je naglasio da su ti povijesni događaji trajno svrstali Hrvatsku među narode pobjedničke antifašističke koalicije u Drugom svjetskom ratu. Ovaj državni blagdan u Republici Hrvatskoj obilježava se u spomen na 22. lipnja 1941. godine, kada je u šumi Brezovica pokraj Siska osnovan legendarni Prvi sisački partizanski odred. Ta povijesna postrojba drži važno mjesto u europskoj povijesti jer je bila prva organizirana hrvatska antifašistička postrojba, ali i prva takva vojna formacija u tada potpuno okupiranoj Europi.

U svojoj poruci objavljenoj na društvenoj platformi X, predsjednik Vlade Andrej Plenković dodatno je ukazao na suvremeni kontekst očuvanja demokratskih vrijednosti na kojima počiva današnje društvo. Istaknuo je kako smo danas, s povijesnim odmakom, potpuno svjesni svih tragedija, progona i masovnih stradanja koja su nažalost obilježila burno 20. stoljeće na ovim prostorima. Upravo zbog toga, kako navodi premijer, Hrvatska ostaje trajno i nepokolebljivo privržena idealima slobode, modernoj demokraciji, vladavini prava te jasnoj i nedvosmislenoj osudi svih totalitarnih režima. Ova obljetnica stoga služi kao podsjetnik na važnost očuvanja mira, ljudskih prava i stabilnosti, koji su izgrađeni na povijesnim temeljima antifašizma i obranjeni u Domovinskom ratu.