Prvi je put dešifrirana trodimenzionalna struktura atmosfere nekog planeta izvan našeg Sunčevog sustava, čime su na izrazito vrućem plinovitom planetu koji kruži u blizini svoje zvijezde – veće i toplije od našeg Sunca – otkrivena tri sloja poput torte.
Astronomi su provirili kroz atmosferu WASP-a 121b, planeta koji se također naziva Tylos, kombinirajući sve četiri teleskopske jedinice Vrlo velikog teleskopa Europskog južnog opservatorija sa sjedištem u Čileu, i razaznali stratifikaciju slojeva s različitim kemijskim sastavima i intenzivnim vjetrovima. Do sada su znanstvenici bili u mogućnosti odrediti kemijski sastav atmosfere za neke planete izvan našeg Sunčevog sustava, tzv. egzoplanete, no bez mapiranja njihove vertikalne strukture ili rasporeda kemijskih elemenata. WASP-121b spada u “ultravruće Jupitere”, klasu velikih plinovitih planeta koji kruže blizu svoje zvijezde domaćina, što ih čini iznimno vrućima. Njegova se atmosfera uglavnom sastoji od vodika i helija, kao i Jupiterova, najvećeg planeta našeg Sunčevog sustava.
Ali atmosfera WASP-121b nije nalik ničemu što je dosad viđeno.
Znanstvenici su razaznali tri sloja. Donji sloj WASP-a 121b karakterizira prisutnost željeza u plinovitom obliku zbog topline atmosfere.
Srednji sloj karakterizira prisutnost natrija, gornji je sloj sastavljen uglavnom od vodika, a dio tog sloja nestaje u svemir.
“Ova struktura nikada prije nije promatrana i u sukobu je s aktualnim predviđanjima o tome kako bi se atmosfere trebale ponašati”, objašnjava astronomica Julia Victoria Seidel iz Europskog južnog opservatorija i Lagrange Laboratorija na Observatoriju Azurne obale u Francuskoj, glavna autorica studije objavljene ovaj tjedan u časopisu Nature.
Istraživači su također otkrili titan u plinovitom obliku u atmosferi ovog planeta, a na Zemlji metali željezo i titan ne postoje u atmosferi jer su u čvrstom agregatnom stanju zbog nižih temperatura našeg planeta u odnosu na WASP-121b.
WASP-121b se nalazi oko 900 svjetlosnih godina od Zemlje. Svjetlosna godina je udaljenost koju svjetlost prijeđe u godini, 9,5 bilijuna km.
Strana okrenuta prema zvijezdi ima temperaturu od oko 2700 stupnjeva Celzijusa, a druga je na oko 1250 stupnjeva Celzijusa. Planet završi orbitu za 1,3 dana.
Mogućnost razaznavanja strukture atmosfere nekog egzoplaneta mogla bi biti korisna u potrazi za planetima na kojima bi moglo biti života.
“