Hrvatska uzima 1,7 milijardi eura zajma za masovno naoružavanje vojske! | Glas sjevera - Radio 105

Hrvatska uzima 1,7 milijardi eura zajma za masovno naoružavanje vojske!

Vijesti, Vijesti iz zemlje

Objavljeno: 14.05.2026 13:22

Autor: Ana-Marija Cmrečnjak /Radio105/ Foto:Vlada RH

U Banskim dvorima održan je ključni sastanak premijera Andreja Plenkovića s povjerenikom Europske komisije za obranu i svemir, Andriusom Kubiliusom. Glavna točka ovog visokog diplomatskog posjeta bilo je potpisivanje Sporazuma o zajmu u sklopu Instrumenta SAFE, teškog čak milijardu i sedamsto milijuna eura.

Ugovor su s europskim povjerenikom potpisali ministar obrane Ivan Anušić i ministar financija Tomislav Ćorić, čime je službeno otvoren put prema povijesnim ulaganjima u modernizaciju Oružanih snaga RH.

Europski milijuni za moćno naoružanje: Stižu tenkovi, haubice i kamioni

Kako se doznaje, ovaj golemi iznos koristit će se isključivo za financiranje projekata predviđenih ambicioznim Nacionalnim planom obrambenih ulaganja. Ministar obrane Ivan Anušić potvrdio je da Hrvatska vojska kreće u veliku obnovu arsenala.

„Ova sredstva usmjerit će se u nabavu najmodernijih njemačkih tenkova Leopard, moćnih samohodnih haubica Cezar (Caesar) te teških teretnih kamiona Tatra. Osim same mehanizacije, sporazum obuhvaća i dva velika, strateška projekta nabave ubojnih sredstava, odnosno streljiva i raketa“, pojasnio je Anušić.

Kako funkcionira mehanizam SAFE?

Ovaj obrambeni mehanizam Europska unija je pokrenula prošle godine kao izravan odgovor na radikalno promijenjene globalne sigurnosne okolnosti. Financijski model zamišljen je tako da se Europska unija zadužuje na međunarodnim tržištima pod iznimno povoljnim uvjetima, koje pojedinačne države članice same ne bi mogle postići.

Hrvatska će stoga, zahvaljujući ovom instrumentu, ući u procese zajedničke nabave s ostalim zemljama članicama EU. To u praksi znači nabavu vrhunskog naoružanja po znatno nižim, veleprodajnim cijenama te brže rokove isporuke.

Novi cilj: Izdvajanje za obranu penje se na pet posto BDP-a

Potpisivanje ovog sporazuma bila je glavna tema i na sjednici Vlade koja je prethodila sastanku. Premijer Andrej Plenković izrazio je veliko zadovoljstvo obavljenim poslom:

„Zahvaljujem ministrima Anušiću i Ćoriću na pripremi ovog dokumenta. Finansijski Instrument SAFE omogućuje nam zajam od 1,7 milijardi eura kojim ćemo investirati u dodatno opremanje i dramatično jačanje sposobnosti Hrvatske vojske“, naglasio je predsjednik Vlade.

Ovaj će zajam poslužiti i kao odskočna daska za postizanje novih, strožih obrambenih standarda. Dok je trenutni NATO-ov prag postavljen na dva posto izdvajanja iz BDP-a (što Hrvatska trenutačno ispunjava), novi ciljevi za iduće desetljeće predviđaju podizanje te granice na čak pet posto BDP-a.

Ministar Anušić je napomenuo kako ta brojka od pet posto neće podrazumijevati samo suhi vojni proračun, već će uključivati i širu obrambenu te kritičnu infrastrukturu države, prilagođenu novom dobu i modernim ugrozama.

Ostale novosti