Deklaracija s Krete: Deset zemalja naglašava hitnost proširenja EU na zapadni Balkan za stabilnost regije

Regionalne vijesti, Vijesti

Objavljeno: 15.05.2025 17:50

Autor: Mateja Drk /Radio 105/Hina/foto:X

Deset zemalja smještenih na Jadranskom i Jonskom moru te u njihovom zaleđu objavile su zajedničku deklaraciju u kojoj su snažno naglasile važnost integracije zapadnog Balkana u Europsku uniju. U deklaraciji se navodi da je to ključno za “mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet” regije. Deklaracija je rezultat godišnjeg sastanka zemalja u sklopu Strategije EU-a za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR), održanog prije tjedan dana na grčkom otoku Kreti.

Među potpisnicama deklaracije su članice EU-a Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija, zemlje kandidati za članstvo Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija i Albanija, te Republika San Marino. Na sastanku na kojem su sudjelovali dužnosnici zaduženi za vanjske i europske poslove te EU fondove, ponovljena je važnost širenja Europske unije u toj regiji.

“Potvrđujemo da je proširenje EU-a geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet u jadransko-jonskoj regiji”, ključna je poruka iz objavljene deklaracije. Time zemlje sudionice EUSAIR-a jasno signaliziraju političku i sigurnosnu važnost punog uključivanja zemalja zapadnog Balkana u europski projekt.

EUSAIR, osnovan prije deset godina, služi kao politički okvir za suradnju zemalja u regiji u područjima poput turizma, prometa, zaštite okoliša, pomorstva i socijale. Kroz ovu suradnju, koja uključuje vlade, civilno društvo i akademsku zajednicu, zemlje nastoje graditi povjerenje i dijalog te rješavati zajedničke probleme poput zagađenja, očuvanja kulturne baštine i odlaska mladih na Zapad. Bruxelles savjetuje u toj suradnji i pomaže u pripremi zemalja kandidata, nudeći im pristup fondovima i praksama EU-a te istovremeno osiguravajući stabilnost na svojim granicama.

Deklaracija, međutim, ističe i odgovornost samih zemalja kandidata za članstvo. “Naglašavamo potrebu da kandidati provedu unutarnje reforme, povećaju napore za pomirenje, politički dijalog, regionalnu suradnju i dobrosusjedske odnose te ostvare brz i održiv napredak prema članstvu u EU”, piše u dokumentu, jasno postavljajući uvjete za napredovanje na putu europskih integracija.

Deset zemalja je “pozdravilo činjenicu da je proširenje EU-a postalo horizontalna tema EUSAIR-a”, čime se dodatno naglašava važnost integracije zemalja zapadnog Balkana u europski projekt kroz sve razine regionalne suradnje. Zemlje EUSAIR-a nakon svakog godišnjeg sastanka podsjećaju na perspektivu zapadnog Balkana u Europskoj uniji, koja je prvi put jasno navedena na sastanku Europskog vijeća u Solunu 2003. godine.

Na kraju sastanka na Kreti, Grčka je završila svoje jednogodišnje predsjedanje EUSAIR-om, a tu ulogu preuzela je Sjeverna Makedonija, zemlja koja se tom okviru pridružila 2020. godine. Europska unija ima slične strategije i za druga makroregionalna područja, poput Dunava, Alpa i Baltičkog mora.

Zajednička deklaracija s Krete predstavlja snažnu i jedinstvenu poruku zemalja Jadransko-jonske regije o neupitnoj geostrateškoj važnosti proširenja EU-a na zapadni Balkan, istovremeno postavljajući jasne zahtjeve pred zemlje kandidate u pogledu provedbe reformi i regionalne suradnje, kao preduvjeta za ostvarenje zajedničkog cilja stabilnije i prosperitetnije regije.