Izgledi za takve razgovore dolaze u jeku tinjajuće napetosti između dviju država oko interesa SAD-a za preuzimanjem kontrole nad Grenlandom, arktičkim otokom koji Danska kontrolira od 1721.

Sastanak je planiran na marginama skupa ministara vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu koji treba početi u četvrtak, objavio je list u utorak, pozivajući se na dva dužnosnika upućena u pripreme.

Međutim, dužnosnici su upozorili da bi događaj mogao biti otkazan zbog napetih odnosa između Kopenhagena i Washingtona, dodaje se.

Danska premijerka Mette Frederiksen posjetit će Grenland od 2. do 4. travnja radi razgovora s novom vladom tog poluautonomnog teritorija samo nekoliko dana nakon posjeta potpredsjednika SAD-a JD Vancea.

Tijekom svojeg putovanja, Vance je optužio Dansku da ne obavlja dobar posao u očuvanju sigurnosti otoka i sugerirao da bi Sjedinjene Države bolje zaštitile strateški lociran otok.