27. siječnja obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Upravo na taj dan 1945. godine, Crvena armija je oslobodila nacistički koncentracijski logor Auschwitz, najveći simbol stradanja tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj dan posvećen je sjećanju na sve žrtve holokausta, genocida nad europskim Židovima koji je počinila nacistička Njemačka. Taj se dan obilježava nizom edukativnih, mirovnih, kulturnih i političkih aktivnosti kojima se odaje počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata, podiže svijest o prevenciji genocida i doprinosi ostvarenju ciljeva UN-ove Rezolucije o danu sjećanja na holokaust. Središnje mjesto očuvanja sjećanja na žrtve holokausta danas je centar Yad Vashem u Jeruzalemu. Od 1953. godine Yad Vashem je i svjetski centar za dokumentaciju, istraživanje i edukaciju o holokaustu.
Holokaust, genocid nad šest milijuna Židova, ali i Romima, Slavenima, homoseksualcima, osobama s invaliditetom i drugim skupinama, predstavlja jedan od najvećih zločina u povijesti čovječanstva. Nacistički režim je u svojoj želji za stvaranjem “čiste rase” proveo sustavno istrebljenje milijuna nedužnih ljudi.
Hrvatska se pridružila ovoj inicijativi i aktivno sudjeluje u međunarodnim naporima za očuvanje sjećanja na holokaust. Od 2005. godine, Hrvatska je stalna članica Radne skupine za međunarodnu suradnju na području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu.
Sjećanje na žrtve holokausta nije samo dužnost, već i odgovornost prema budućim generacijama. Samo ako se sjećamo prošlosti, možemo graditi bolju budućnost u kojoj neće biti mjesta za mržnju, netoleranciju i nasilje.
Više od 50 državnih izaslanstava većinom najviše razine okupit će se na komemorativnoj svečanosti kojom se obilježava 80 godina otkako su vojnici Crvene armije oslobodili najužasniji među logorima smrti. Auschwitz je postao simbol holokausta koji je nacistička Njemačka provela nad šest milijuna Židova, od kojih je milijun umrlo upravo na tom mjestu od 1940. do 1945.
Dužnosnici muzeja na mjestu bivšeg koncentracijskog logora Auschwitz I i logora za istrebljenje Auschwitz-Birkenau, podignutih u okupiranoj Poljskoj kod grada Oswiecima, rekli su da ovaj put da ne žele govore političara. Pripovijedat će samo preživjeli – a doći će ih pedesetak – vjerojatno na posljednjoj velikoj komemoraciji na kojoj će ih biti u značajnijem broju.
Među svjetskim liderima koji će doći na komemoraciju bit će francuski i njemački predsjednik Emmanuel Macron i Frank-Walter Steinmeier, bit će ondje i britanski kralj Karlo, a sudjelovat će i hrvatska delegacija koju vodi premijer Andrej Plenković. “Neće biti političkih govora”, rekao je direktor memorijala i muzeja Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński u nedavnom intervjuu za Guardian.
“Želimo se usredotočiti na posljednje preživjele koji su među nama i na njihovu priču, njihovu bol i traumu i na moralne obveze koje nam ostavljaju”, dodao je. A njih je sve manje jer su većinom vrlo stari i često slabog zdravlja. Preživjeli koji su govorili uoči obljetnice za agenciju France presse naglašavaju važnost očuvanja sjećanja na ono što se dogodilo kada oni više neće biti živi svjedoci. Upozoravaju i na rastuću mržnju i antisemitizam u svijetu i govore o svojim strahovima da će se povijest ponoviti.
Auschwitz nakon 80 godina: Političari šute, preživjeli govore
Von der Leyen povodom godišnjice oslobođenja Auschwitza: Nikada nećemo zaboraviti