Obilježavanje Međunarodnog dana obrazovanja o zaštiti okoliša služi kao podsjetnik na neophodnost kontinuiranog usavršavanja znanja i vještina s ciljem očuvanja prirodnih resursa. Iako je 26. sječnja posvećen obrazovanju o okolišu, jasno je da je za rješavanje problema zagađenja potrebna sinergija različitih čimbenika: obiteljskog odgoja, kvalitetne nastave, utjecaja medija i promjene društvenih navika.
Deklaracija o Svjetskom danu obrazovanja o zaštiti okoliša, usvojena davne 1972. godine na znamenitoj Konferenciji Ujedinjenih naroda u Stockholmu, posebno ističe neprocjenjivu važnost obrazovanja u očuvanju prirode. Naglašava potrebu za uspostavom zajedničkih načela i kriterija koji će poslužiti kao inspiracija čovječanstvu u njegovom nastojanju da unaprijedi i sačuva životnu sredinu.
Obrazovanje za okoliš dinamičan je i interaktivan proces koji budi svijest o ekološkim problemima i potiče razumijevanje složenih veza između čovjeka i prirode. Teži uspostavi skladnog odnosa između ljudskih aktivnosti i prirodnih procesa, s ciljem održivog razvoja koji će zadovoljiti potrebe sadašnjih, a istodobno sačuvati resurse za buduće generacije.
Glavni cilj obrazovanja o okolišu jest podići svijest javnosti, a posebice donositelja odluka, o nužnosti aktivnog sudjelovanja u zaštiti prirode. Neophodno je stvoriti nove modele održivog razvoja koji će pokazati da i najmanje individualne akcije mogu imati značajan pozitivan utjecaj na okoliš.