Kelloggov posjet Kijevu događa se u teškom diplomatskom razdoblju za Ukrajinu, nakon što je američki predsjednik Donald Trump okončao političku izolaciju ruskog predsjednika Vladimira Putina, započeo bilateralne pregovore s Moskvom i davao izjave na tragu stava Kremlja o Ukrajini.
Istraga zbog eskplozija na trankerima
Italijanske vlasti otvorile su protuterorističku istragu zbog eksplozija kojima je prošli vikend oštećen naftni tanker na sjeveru Italije, objavio je glavni tužitelj Genove o posljednjem od četiri takva incidenta na Sredozemlju i Baltiku u zadnjih mjesec dana.
Dvije eksplozije dogodile su u subotu na grčkom naftnom tankeru Seajewel, usidrenom u luci Savona-Vado.
Zasad se ne zna tko je odgovoran za napad na brod koji je, kao i drugi koji su bili metama sličnih eksplozija, nedavno bio u ruskoj luci.
Incident “teroristički po prirodi”
Glavni tužitelj Genove Nicola Piacente rekao je da je s broda uzeta crna kutija i da njegov ured istražuje taj napad „s terorističkom namjerom”. Operater tankera Thenamaris iz Atene rekao je da su svi članovi posade na sigurnom i da zbog incidenta nije bilo ekološke štete.
Zastupnici talijanske oporbene stranke Pokret pet zvijezda opisali su incident “terorističkim po prirodi” i pozvali da se izvješće tužitelja preda parlamentu nakon istrage.
U proteklih mjesec dana tri naftna tankera oštećena su eksplozijama diljem Sredozemlja. Sva tri nedavno su bila u ruskim lukama, pokazuju podaci o njihovim kretanjima.
U jednom od incidenata oštećen je Seacharm, još jedan tanker Thenamarisa. Ta tvrtka u četvrtak je objavila da grčke vlasti istražuju što se točno dogodilo u toj eksploziji u siječnju.
Četvrti tanker, Koala, oštećen je u ruskoj baltičkoj luci Ust-Luga, gdje je od tada usidren.
Predstavnici pomorskog teretnog sektora izražavaju sve veću zabrinutost zbog tih incidenata.
Stručnjaci za pomorsku sigurnost i izvori iz pomorskog sektora upućeni u situaciju u četvrtak su rekli da je najvjerojatniji scenarij da su uzrok eksplozija morske mine.
SAD požuruje ugovor s Ukrajinom o mineralima
Bijela kuća nastavila je u četvrtak vršiti pritisak na Kijev u cilju okončanja rata s Ukrajinom, pozivajući je da ublaži kritike i brzo potpiše sporazum o rijetkim mineralima.
“Moraju utišati kritike i dobro proučiti i potpisati taj sporazum”, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, u intervjuu za Fox News.
Otpor Ukrajine u pogledu sporazuma o mineralima i načina na koji Trump vodi mirovne pregovore jednostavno je neprihvatljiv s obzirom na sve što je SAD učinio za Ukrajinu, rekao je.
Waltz je to rekao dan nakon što su Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razmijenili uvrede.
Trump je nazvao Zelenskija neizabranim diktatorom, a Zelenski mu je odgovorio da živi u balonu dezinformacija i da ponavlja argumente Moskve.
Trump je od Ukrajine zatražio da SAD-u vrati pomoć u obliku rijetkih minerala u vrijednosti od 500 milijardi američkih dolara.
Zelenski je odgovorio da je SAD dao Ukrajini 67 milijardi američkih dolara u oružju i 31,5 milijardi u potporama proračunu, a ne 500 milijardi, i poručio da ne može prodati svoju zemlju.
Međutim, Waltz je rekao da razlike između SAD-a i Ukrajine nisu nepomirljive. “Predsjednik je također rekao koliko voli ukrajinski narod.”
Ukrajina i europski čelnici ljuti su što su izostavljeni iz mirovnih pregovora koji su počeli u utorak u Rijadu nakon što su Trump i Putin prošli tjedan razgovarali telefonom.
Waltz je zanijekao da se američke saveznike i Ukrajinu ne konzultira.
“Postoji termin za to u diplomaciji. Zove se ‘shuttle’ diplomacija, jer dovođenje svih za stol u isto vrijeme u prošlosti jednostavno nije funkcioniralo”, rekao je.
“Pa smo uspostavili kontakt s jednom stranom, pa s drugom, i tada ćemo imati proces koji napreduje pod vodstvom predsjednika Trumpa.”