Multimedijalna dvorana Riznice Međimurja u srijedu, 15. travnja 2026. godine s početkom u 12 sati, postat će središte dječje kreativnosti i kulturne baštine. Svečano se otvara izložba dječjih radova pod nazivom „Baština u bojama“, koja donosi svjež i inovativan pogled na tradicionalne črne pisanice.
Na natječaj su pristigli brojni radovi djece svih uzrasta – od onih najmlađih iz vrtića pa sve do srednjoškolaca. Zanimljivo je da izložba ima nacionalni karakter, pa će posjetitelji moći vidjeti radove koji su, osim iz Međimurja, stigli i iz udaljenog Dubrovnika te Pakraca.

Tradicija u tri dimenzije
Za razliku od klasičnog crtanja, sudionici su imali zadatak izraditi trodimenzionalne (3D) radove. Koristeći papir, karton, glinu, stiropor te reciklirane i prirodne materijale, djeca su oblikovala pisanice s naglaskom na reljef i teksturu. Inspiraciju su pronašla u prepoznatljivim motivima črnih pisanica, ali su ih interpretirala na vlastiti, moderan način.
Cilj ove inicijative bio je približiti djeci vrijednu nematerijalnu kulturnu baštinu kroz igru i umjetničko izražavanje, potičući ih da sami postanu čuvari tradicije.
Dvostruki užitak za ljubitelje baštine
Izložba dječjih radova „Baština u bojama“ ostaje otvorena za posjetitelje sve do 5. svibnja 2026. Ovo je ujedno i idealna prilika da posjetitelji obiđu i Izložbeni salon Muzeja Međimurja Čakovec, gdje je još uvijek u tijeku velika izložba „Crne pisanice u Podravini i Međimurju“. Ta se izložba može razgledati svakodnevno sve do 31. svibnja, čime se zaokružuje priča o ovom jedinstvenom simbolu našega kraja.
Vidimo se u srijedu u 12 sati u Riznici Međimurja!

