Baksa u Saboru: Alarmantno stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, sustav se urušava

Vijesti, Vijesti iz zemlje

Objavljeno: 18.03.2025 12:20

Autor: Siniša Janušić /Radio105/NPS

Zastupnik Nezavisne platforme Sjever, Ivica Baksa, upozorio je u Hrvatskom saboru na alarmantno stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, istaknuvši da je subotnji prosvjed obiteljskih liječnika jasan pokazatelj kako sustav ne funkcionira i da država aktivno potiče liječnike na napuštanje struke.

„Obiteljski liječnici su prvi kontakt pacijenata sa zdravstvenim sustavom, a država ih guši administrativnim opterećenjima, neodrživim uvjetima rada i politikom kažnjavanja umjesto suradnje. Umjesto da ih tretira kao partnere u skrbi za građane, HZZO ih doživljava kao birokratske izvršitelje, ignorirajući njihove stvarne potrebe“, izjavio je Baksa.

Prema dostupnim podacima, Hrvatskoj trenutačno nedostaje 257 obiteljskih liječnika, a u sljedećih pet godina čak 780 liječnika otići će u mirovinu, što bi moglo dovesti do toga da pola milijuna građana ostane bez osnovne zdravstvene skrbi.

„Mladi liječnici ne žele ulaziti u sustav koji ih tretira kao potrošni materijal, a oni koji su već unutra masovno odlaze u inozemstvo ili napuštaju praksu zbog iscrpljenosti“, upozorio je Baksa.

Poseban problem predstavlja nedostatak liječnika u manjim sredinama, zbog čega su građani prisiljeni putovati u veće gradove kako bi dobili osnovnu medicinsku skrb.

„Umjesto ulaganja u obiteljsku medicinu, država je razvila represivni aparat kontrole i kažnjavanja liječnika. Ako prepišu previše lijekova, mogu biti kažnjeni; ako ne prepišu dovoljno, pacijent ostaje bez adekvatne terapije. Ovo nije sustav, ovo je birokratska katastrofa“, rekao je Baksa, dodajući da ministrica zdravstva nije ponudila nikakva konkretna rješenja.

Kao dodatni primjer urušavanja zdravstvenog sustava, Baksa je naveo situaciju u Županijskoj bolnici Čakovec, iz koje su nedavno otišli brojni kirurzi.

„Sada nas ravnatelj pokušava uvjeriti da se situacija stabilizirala. Stabilizirala se tako da je smanjen broj operacija i da bolnica traži pomoć od drugih ustanova. To nije stabilizacija, to je raspad“, istaknuo je.

Baksa je predložio niz konkretnih mjera za opstanak obiteljske medicine: uključivanje obiteljskih liječnika u donošenje odluka, smanjenje administrativnog opterećenja, povećanje broja obiteljskih liječnika poticajima, stimuliranje rada u ruralnim područjima te ukidanje represivnog sustava kontrole.

„Ako se ove promjene ne dogode, sustav će se urušiti sam od sebe, ne zato što liječnici žele štrajkati, nego zato što ih jednostavno više neće biti“, zaključio je Baksa.