FOTO: Otvorena izložba dječjih radova inspirirana umijećem izrade crnih pisanica

Čakovec, Fotogalerija, Vijesti

Objavljeno: 15.04.2026 14:48

Autor: Karmen Živčec Radio105/MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC Foto: MUZEJ MEĐIMURJA ČAKOVEC

U Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja u srijedu, 15. travnja 2026. godine, svečano je otvorena izložba dječjih radova „Baština u bojama“. Izložba je rezultat istoimenog likovno-edukativnog natječaja Muzeja Međimurja Čakovec, na koji je pristiglo više od dvjesto radova iz svih krajeva Hrvatske – od Dubrovnika i Novigrada Podravskog do Pakraca i svakog kutka Međimurja.

Kustosica izložbe Ines Virč i stručno povjerenstvo odabrali su osamdesetak najuspješnijih radova koji su oduševili maštovitošću i vještinom. Mladi su autori kroz modeliranje gline, papira i recikliranih materijala interpretirali tradicijsko umijeće izrade črnih pisanica, ukrašavajući tamne pozadine cvjetnim motivima. Pročelnica Nives Kolarić Strah istaknula je kako ovakvi projekti na najbolji način uče djecu o prošlosti, pretvarajući ih u prave čuvare baštine.

Najuspješniji autori po kategorijama:

  • Vrtići: Prva mjesta osvojili su Franka Kožić (pojedinačno) te skupina „Sunčeka“ iz DV Cipelica (skupno).

  • Niži razredi OŠ: Pobjedu je odnijela Evelin Gerić iz Novigrada Podravskog.

  • Viši razredi OŠ: Najboljim je proglašen rad Saše Hunjadi iz OŠ Domašinec.

  • Srednja škola: U skupnom radu slavile su učenice Gospodarske škole Čakovec, dok je u pojedinačnoj kategoriji prva bila Lora Okreša.

Izložba „Baština u bojama“ ostaje otvorena do 5. svibnja 2026., a posjetitelji u Muzeju Međimurja Čakovec još uvijek mogu razgledati i stručnu izložbu o crnim pisanicama koja je otvorena do kraja svibnja.