Drama na autocesti A1: Policija spriječila masovni sukob Torcide i Ultrasa na putu prema utakmicama

Vijesti, Vijesti iz zemlje

Objavljeno: 15.02.2026 13:37

Autor: Dragan Toplek /Radio105/Hina/Foto: Hina

Nedjeljno prijepodne na autocesti A1 proteklo je u znaku visoke napetosti i brze policijske intervencije koja je spriječila potencijalno težak sukob navijačkih skupina. Prema službenom izvješću Ministarstva unutarnjih poslova, pravovremena reakcija snaga reda na 60. kilometru autoceste spriječila je izravan kontakt između pripadnika Torcide i vinkovačkih Ultrasa. Do incidenta je zamalo došlo kada su se kolone vozila obiju skupina gotovo istovremeno zaustavile na kolniku, što je izazvalo trenutnu blokadu prometa i opasnu situaciju za sve sudionike na putu.

Cijeli događaj zbio se oko 11.35 sati, u jeku sigurnosnih priprema za današnji derbi visokog rizika između Osijeka i Hajduka na Opus Areni. Iz smjera juga prema Zagrebu putovala je brojna kolona navijača splitskog kluba, koja se sastojala od tridesetak kombija i dvadesetak osobnih automobila. U istom trenutku, u suprotnom smjeru prema Rijeci kretala se manja skupina Ultrasa, koja se vraćala s jučerašnjeg gostovanja u Varaždinu. Izlazak navijača iz vozila i njihovo kretanje autocestom snimljeni su i objavljeni na platformi X, što svjedoči o ozbiljnosti situacije koju je policija morala rješavati u hodu.

MUP je potvrdio da njihove jedinice ništa ne prepuštaju slučaju, s obzirom na to da se današnji susret u Osijeku smatra jednim od najizazovnijih u tekućoj sezoni. Glavni prometni pravci nisu pod nadzorom samo na tlu, već se situacija aktivno prati i iz zraka helikopterima kako bi se na vrijeme uočila svaka sumnjiva okupljanja ili zaustavljanja na trasi. Iako još nije poznato jesu li svi zatečeni navijači na autocesti imali valjane ulaznice za utakmicu ili je motiv njihova putovanja bio isključivo izazivanje nereda, policija je jasnim postupanjem dala do znanja da neće tolerirati nikakvo ugrožavanje javnog reda i mira.

Dok se snage sigurnosti fokusiraju na osiguravanje prohodnosti cesta i zaštitu građana, upućen je i ponovni apel svim gledateljima koji putuju prema Osijeku. Policija poziva navijače da u zonu stadiona dolaze pješice ili javnim prijevozom kako bi se smanjili pritisci na prometnu infrastrukturu oko Opus Arene. Naglasak je, kao i uvijek kod utakmica visokog rizika, na fer i korektnom navijanju, uz nadu da će se sportska nadmetanja zadržati isključivo na nogometnom terenu, a ne na hrvatskim prometnicama.