Donna Vekić ispala s Australian Opena nakon bolnog poraza od ruske senzacije

Sport

Objavljeno: 19.01.2026 12:57

Autor: Siniša Janušić /Radio105/Hina Foto: HTS

Prvi dan uvodnog Grand Slam turnira sezone u Melbourneu donio je rani i bolan završetak nastupa za najbolju osječku tenisačicu. Donna Vekić zaustavljena je već u prvom kolu Australian Opena, nakon što je u tri seta poražena od sedme igračice svijeta, mlade Ruskinje Mirre Andreeve. Iako je hrvatska tenisačica sjajno otvorila meč i bila na korak do iznenađenja, Ruskinja je u nastavku pokazala zašto pripada samom svjetskom vrhu, pobijedivši rezultatom 4-6, 6-3, 6-0.

Od sjajnog početka do potpunog pada u trećem setu

Susret je počeo idealno za Vekić, koja je agresivnom igrom dvaput oduzela servis suparnici i osigurala prvi set. Ipak, od sredine drugog seta Andreeva je preuzela inicijativu, oduzela Donni servis za vodstvo 4-2 i mirno privela set kraju. Najveća kriza u igri hrvatske predstavnice dogodila se u odlučujućoj dionici; ruska tenisačica više nije pružila nikakvu priliku, tri puta je oduzela početni udarac našoj igračici i zaključila meč dominantnim rezultatom od 6-0 u trećem setu.

Statistika koja je presudila meč

Analiza igre nakon sat i 55 minuta borbe otkriva jasne razloge ovakvog ishoda. Ključna razlika bila je u preciznosti početnog udarca i broju pogrešaka. Dok je Andreeva realizirala visokih 80 % prvog servisa, Vekić je bila na skromnih 57 %. Također, presudile su neprisiljene pogreške kojih je Donna sakupila čak 42, od čega je trećina došla u sudbonosnom trećem setu. S druge strane, Ruskinja je igrala znatno racionalnije sa samo 22 pogreške, čime je potvrdila dominaciju u drugom međusobnom ogledu ovih tenisačica.