Otvorenje izložbe Vesne Parun i razgovor o neobjavljenom eseju stare 30 godina

Čakovec, Kultura

Objavljeno: 03.12.2025 11:23

Autor: Ana-Marija Cmrečnjak /Radio105/MMČ Foto: MMČ

Pozivamo Vas na skoro otvorenje gostujuće izložbe Muzeja Prigorja „Vesna Parun: koralj vraćen Međimurjuu petak, 5. prosinca u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja. Nakon otvorenja bit će održan i okrugli stol na kojem će sudjelovati Denis Derk, organizator istoimene izložbe iz 1995., te prof. dr. sc. Andrijana Kos Lajtman, koja će se osvrnuti na neobjavljeni esej što ga je Vesna Parun pročitala na otvorenju te izložbe prije trideset godina!

 

Od izložbe „Balade Vesne Parun“, preko istraživanja i inozemnog predstavljanja njezine bugarske epizode i prevoditeljskog rada poezije s njemačkog govornog područja, pa sve do likovnih interpretacija njezine proze u djelima Sanele Đurinec Raič, Muzej je aktivno slijedio preporuku akademika Tonka Maroevića. On je, među ostalim, istaknuo kako je „kulturna dužnost i emocionalni dug pronaći mjesto koje će podsjećati na njezino djelo epohalnog značaja te poticati posjetitelje i širu publiku da se okrenu inspirativnim stihovima i stranicama neprolazne vrijednosti“. To je mjesto Muzej Prigorja uspostavio upravo u Sesvetama, u mjestu gdje je tijekom Drugog svjetskog rata i poraća živjela obitelj Parunovih.

Najnoviji doprinos tom „emocionalnom dugu“ predstavlja izložba „Vesna Parun: Koralj vraćen Međimurju“. Utemeljena je na Zbirci Derk, u vlasništvu publicista Denisa Derka, koja sadrži oko trideset likovnih radova Vesne Parun, a dodatno i na potrebi prisjećanja na njihovu prvu čakovečku prezentaciju iz studenoga 1995. godine. Tada je izložba tih radova bila održana u maloj Galeriji Kavran, popraćena skromnim presavitkom i novinskim zapisima. Ovoga puta, iako se ne radi o rekonstrukciji, nego o suvremenoj interpretaciji te izložbe, radovi iz Zbirke Derk dopunjeni su najvrjednijim djelima iz Zbirke Vesna Parun Muzeja Prigorja te ulaze u reprezentativan prostor Riznice Međimurja Muzeja Međimurja Čakovec.

Slike pružaju uvid u širok stvaralački raspon Vesne Parun: od najranijih dokaza njezine likovnosti, poput Ljuljačke izvedene vezom 1931. godine ili pastela Lorelaj iz 1950., do snažnih ekspresionističkih pejzaža Dalmacije i mjesta koja su je nadahnjivala tijekom devedesetih godina 20. stoljeća. Radovi su kronološki i tematski grupirani te dodatno pojašnjeni citatima iz njezinih autobiografskih zapisa ili odabranim stihovima. Za Vesnu Parun slikarstvo je bilo „poezija u boji“: jedno bi nadopunjavalo drugo, rijetko nastajalo u istom dahu, ali uvijek proizlazilo iz iste unutarnje imaginacije.

Središnja nit izložbe jest motiv povratka – povratka velike književnice i umjetnice međimurskom prostoru koji je utkala u svoju biografiju, povratka njezinih slika gledateljima, povratka jednog osebujnog stvaralačkog koralja moru oko međimurskog otoka, ali i čitave Hrvatske.

Nakon otvorenja, održat će se i okrugli stol na kojem će sudjelovati Denis Derk, organizator istoimene izložbe iz 1995., te prof. dr. sc. Andrijana Kos Lajtman, koja će se osvrnuti na neobjavljeni esej što ga je Vesna Parun pročitala na otvorenju te izložbe prije trideset godina!

Izložba je ostvarena sredstvima Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba te Ministarstva kulture i medija RH.