Torcida danas slavi 75. rođendan, a tom prigodom je u Zagrebu postavljena ploča na ulazu u portun zgrade gdje se smatra da je začeta ideja o osnivanju splitske navijačke skupine.
Na adresi Pod zidom 5 su se sastajali studenti iz Dalmacije, koji su, predvođeni KorčulaninoM Vjenceslavom Žuvelom, osnovali prvu Hajdukovu organiziranu navijačku skupinu. Prvi Torcidin grb je dizajnirao Lovor Dragojević , također rodom iz Vela Luke.
Podsjetimo, Torcida je osnovana 28. listopada 1950. godine, dan uoči velikog derbija Hajduka i Crvene zvezde, koji je odlučivao o prvaku. ‘Bijeli’ su pobijedili 2:1, te osvojili prvenstvo bez poraza u do tada neviđenoj atmosferi pred rekordnim brojem gledatelja na Starom placu.
Najljepšu čestitku Torcidi uputio je sinoć zagrebački Dinamo, porazom u Vinkovcima!


