Glazbena škola u Varaždinu, uz snažnu podršku Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, omogućila je četrnaestogodišnjoj sopranistici Chriztel Renae Aceveda izuzetan nastup u Manili, u sklopu službenog posjeta ministra Gordana Grlića Radmana Filipinima.
Uz mladu Chriztel, na koncertu pod nazivom „Echoes of Croatia in the Philippines“, održanom u Mind muzeju u Manili, nastupili su i profesorica Blanka Tkalčić te pijanist Danijel Oto.
Chriztel, rođena na Filipinima, od 2020. godine živi u Svetom Martinu na Muri. U samo pet godina, zaljubila se u međimursku glazbenu tradiciju i hrvatski jezik, a široj hrvatskoj javnosti postala je poznata nastupom u showu Supertalent. Njezin je glas zabilježio i povijesne trenutke, uključujući nastup na inauguraciji predsjednika Republike Hrvatske.
Koncertu su prisustvovali predstavnici diplomatskog zbora, apostolski nuncij i brojni predstavnici filipinskih ministarstava. Njezin nastup simbolično je povezao njezine dvije domovine, Hrvatsku i Filipine, pokazujući koliko glazba može nadilaziti granice.
Ovaj projekt Glazbene škole u Varaždinu još jednom potvrđuje kako glazba može biti snažan alat kulturne diplomacije – glas koji spaja kontinente, domovine i srca te prenosi ponos Međimurja svijetu.
Kao što i sama Chriztel kaže, iako je rođena na Filipinima, Hrvatska je postala njezin drugi dom, a kada pjeva međimurske pjesme, kroz njih izražava ljubav prema novoj domovini. Njezin nastup ponovno je potvrdio da glazba nije samo umjetnost – ona je snažan alat kulturne diplomacije i glas koji spaja kontinente, domovine i srca.