U Gradskoj vijećnici Čakovca danas je predstavljen bogat program manifestacije Dani Grada Čakovca, koja će se održati od 24. do 29. svibnja. Gradonačelnica Ljerka Cividini istaknula je raznolikost programa, uvjerena da će svatko pronaći nešto za sebe u gotovo tjedan dana događanja.
Izdvojeni događaji i novosti
Gradonačelnica je posebno naglasila neizostavnu biciklijadu “Čak bajk”, čiji će prihod biti doniran Udruzi Down, te koncert Međimurske filharmonije i grupe Detroit na glavnom trgu. Uz to, posjetitelji mogu očekivati dječje predstave i sportske sadržaje. Svečana sjednica povodom Dana Grada održat će se u četvrtak, 29. svibnja, gdje će se tradicionalno dodijeliti nagrade najzaslužnijim građanima. Nakon svečanosti, Zbor “Josip Štolcer Slavenski” održat će rođendanski koncert povodom 50. obljetnice djelovanja. Gradonačelnica je zahvalila i obrtnicima koji će svojim štandovima obogatiti grad te pozvala sve građane na posjet.

Proljetni sajam i glazbena iznenađenja
Direktor Turističke zajednice, Filip Horvat, predstavio je ovogodišnje izdanje Proljetnog sajma, s više od 70 izlagača koji će predstaviti svoje proizvode. Uz sajam, očekuje se i niz sportskih i glazbenih događaja, uključujući Festival međimurskih pjenušaca koji će se održati u dvorištu restorana “Mamas & Tapas”. Za kraj obilježavanja Dana Grada, 31. svibnja, pod nazivom “Čakovec Grad jazza”, u Centru za kulturu gostovat će Postmodern Jukebox.

Prvo predstavljanje Međimurske filharmonije
Jedna od najvećih novosti ovogodišnjeg programa je prvo javno predstavljanje Međimurske filharmonije. Predsjednik orkestra, Sohrab Kashef, istaknuo je kako je filharmonijski orkestar “glazbeni san mnogih gradova, a Čakovec tako postaje jedan od njih”. Filharmonija, osnovana na inicijativu i uz potporu Grada Čakovca, Međimurske županije i sponzora, prvi će se put predstaviti javnosti na velikom koncertu povodom Dana Grada Čakovca, u nedjelju, 25. svibnja 2025. godine u 19 sati u Centru za kulturu Čakovec. Koncert će okupiti 52 profesionalna glazbenika iz Međimurja i Hrvatske, a izvodit će se slavna 9. simfonija “Iz Novog svijeta” Antonina Dvořáka te “Međimurska suita”.

Posebna događanja: Kremšnite i Monografija Grada
Među izdvojenim događanjima su i “Kremšnite iz čakovečke slastičarnice”, program koji će se održati u srijedu, 28. svibnja, u prijepodnevnim satima u Pučkom otvorenom učilištu, u organizaciji Knjižnice “Nikola Zrinski”. Stariji Čakovčani imat će priliku prisjetiti se originalnog okusa kremšnita iz nekadašnje gradske slastičarnice.

Drugi značajan događaj je promocija “Monografije Grada Čakovca”. Saša Vuković, jedan od autora iz Ogranka Matice hrvatske Čakovec, naglasio je da je monografija rezultat suradnje Grada Čakovca, Ogranka Matice hrvatske i povjesničara. Posljednja cjelovita monografija objavljena je davne 1905. godine. Novo izdanje, koje nastaje u suradnji s Gradom Čakovcem, izlazi u dva sveska i okupilo je sedmero vrhunskih stručnjaka koji se bave poviješću od 19. do 21. stoljeća, razdobljem kada je Čakovec poprimio svoj današnji oblik, ne izostavljajući naravno ni nezaobilazni dio vezan uz obitelj Zrinskih.

Dođite i proslavite Dane Grada Čakovca!


