Savez borilačkih sportova Međimurske županije svečano je obilježio 50 godina karatea u Međimurju predstavljanjem nove knjige majstora karatea, vrhunskog trenera i dugogodišnjeg čelnika KK Globus, Vlade Bošnjaka. Svečanost, održana u dvorani Riznice Međimurja, okupila je brojne uzvanike koji su svjedočili izlasku publikacije „50 godina karatea u Međimurju“, trajnog zapisa o razvoju sporta u prvoj hrvatskoj regiji koja je 2022. ponijela titulu Europske regije sporta.

Knjiga na 420 stranica detaljno opisuje razvoj karatea kroz pet desetljeća, a njezin autor, Vlado Bošnjak, naglasio je da je to prije svega zahvala:
“Ova knjiga nije samo popis rezultata – ona je zahvalnost svima koji su stvarali međimurski karate i temelj onima koji će ga graditi u budućnosti. Svaki sport mora pamtiti svoje početke i svoj put.”
Simboličnih 50 medalja u jubilarnoj godini
Bošnjak je posebno istaknuo da se promocija knjige simbolično poklopila s osvajanjem 50. medalje mladih međimurskih karatista pod vodstvom izbornika i trenera Dejana Slukića na najvećim međunarodnim natjecanjima, što je nevjerojatan pokazatelj kontinuiteta uspjeha.
Župan Međimurske županije, Matija Posavec, čestitao je autoru i naglasio važnost karatea: “Karate je u Međimurju ostavio dubok trag. Iza svakog rezultata stoje godine rada, upornosti i ljudi koji su vjerovali jedni u druge. Upravo ta kombinacija – disciplina, zajedništvo i predanost – razlog je zašto je karate danas jedan od naših najuspješnijih sportova.”

Gradonačelnica Čakovca, Ljerka Cividini, zahvalila je sportašima na promociji svoga kraja: “Naši karatisti godinama predstavljaju Čakovec i Međimurje na najbolji mogući način. Ta predanost, disciplina i ljubav prema sportu zaslužuju poštovanje.”

Predstavljanju je prisustvovao i predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek, koji je istaknuo da je Bošnjakova knjiga sjajan primjer očuvanja bogate povijesti sporta. Djelo, između ostalog, donosi i predgovore prof. Petre Naranđe i dr. sc. Kristiana Novaka, oboje iznimno uspješnih bivših karatista iz Međimurja.

